Sătmărenii George Goia şi Silişte Oana au cucerit 5 medalii la Campionatul Naţional de Skandenberg

Zilele trecute, Sala Polivalentă din Târgu Mureş a găzduit a 17-a ediţie a Campionatului Naţional de Skandenberg, competiţie la care au participat aproximativ 350 de sportivi din ţară, reprezentând cele 22 de cluburi de Skandenberg.

Competiţia a fost foarte reuşită nivelul sportivilor participanţi fiind foarte ridicat.

Sătmărenii George Goia şi Silişte Oana au reprezentat Unirea Siseşti, club care a fost pe locul 2 după numărul de medalii cucerite.
George Goia a participat la categoria Masters (40-50 ani) braţul stâng şi drept şi la categoria Seniori (23-40 ani) braţul drept, la categoria Masters a obţinut două medalia de aur pe ambele braţe, iar la categoria Seniori medalia de bronz. Eleva acestuia, Silişte Oana a participat la categoria junioare plus 55 kilograme unde a obţinut medalia de argint pe ambele  braţe.

“Mulţumim clubului Unirea Şişeşti pentru susţinere, conducerii sălii de fitness unde ne antrenăm, care pe lângă gratuitate în pregătire ne permite şi antrenamentul la masa de skandenberg, împreună cu care am organizat prima ediţie a unei cupe şi Cupa Moş Niculae la Satu Mare. Mulţumesc colegilor de echipă, colegilor de la Şcoală Gimnazială “Lucian Blaga”, tuturor susţinătorilor şi nu în ultimul rând ziarului Informaţia Zilei care de fiecare dată este alături de noi”, ne-a transmis George Goia.

George Goia este profesor de Educaţie Fizică şi Sport la Şcoala Gimnazială “Lucian Blaga” Satu Mare, iar Silişte Oana este clasa a X-a A la Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” din Satu Mare.