TURNEU DE TENIS

Sorana Cîrstea pierde în optimi la Miami

Sorana Cîrstea pierde  în optimi la Miami
Sorana Cârstea, cap de serie nr. 22 la Miami Open, a fost eliminate în optimile de finală ale acestui turneu care face parte do categoria WTA 1000.

Sorana, semifinalistă în urmă cu un an nu a avut nicio șansă în fața unei Danielle Collins (53 WTA) care a demonstrat că este în mare formă. Tenismena din SUA a avut nevoie de o oră și 30 de minute pentru a o învinge pe Soreana, scor 6-3, 6-2 și califica în faza sferturilor, acolo unde o va întâlni pe Caroline Garcia (27 WTA) Pentru prezența în optimi, Sorana va fi recompensată cu 101.000 de dolari și 120 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Dar, pentru că în urmă cu un an a atins semifinalele la acest turneu, Sorana va pierde importante și, cel mai probabil va coborî cel puțin 20 de locuri în clasamentul WTA. Altfel, turneul a rămas fără câteva din marile favorite la câștigarea trofeului printre care Iga Swiatek, Aryna Sabalenka sau Coco Gauff. Swiatek, numărul 1 WTA a fost învinsă în optimi de Ekaterina Alexandrova (4-6, 2-6) în timp ce Coco Gauff (nr.3) a fost învinsă de Caroline Garcia, scor 6-3, 1-6, 6-2. Drept urmare, din primele zece favorite, mai sunt în competiție doar trei jucătoare: Elena Rybakina (4), Jessica Pegula (5) și Maria Sakkari (9).