Spania și Germania sunt calificate în semifinalele de la Euro

După ce Germania a trecut cu 4-2 Grecia, iar Spania cu 2-0 de Franța

Xabi Alonso, omul meciului cu Franta

Indiscutabil, naționala Spaniei este favorita principală la cucerirea trofeului continental la fotbal. Din cele trei sferturi văzute până în prezent, Spania a impresionat, a demonstrat că are cel mai bun joc, că echilibrul și relațiile de joc dintre compartimente aproape că atinge perefecțiunea.

Sigur, foarte aproape este și Germania, dar ibericii au un plus datorat imaginației, fanteziei jucătorilor în momentele în care atacă. Și dacă nu va apărea neprevăzutul, anticipăm că în finala programată pentru 1 iulie se vor întâlni  Spania și Germania.

Spania – Franța 2-0 (1-0)

În sfertul disputat sâmbătă seară, la Doneţk, Spania s-a impus fără mari probleme în fața Franței, cu scorul de 2-0 (1-0). Spania și-a făcut jocul obișnuit de posesie, în fața căruia Franța nu a avut nicio soluție. Și nicio ocazie notabilă pe tot parcursul meciului. De altfel, antrenorul Franței, Laurent Blanc a recunoscut justețea victoriei Franței în declarațiile de după meci. “Trebuie să fim realişti, această echipă a Spaniei este mai bună decât noi” a spus Blanc. Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Xabi Alonso, în minutele 19 şi 90+1, al doilea dintr-un penalti acordat pentru un fault în careu al lui Reveillere la Pedro. De remarcat faptul că autorul celor două goluri, Xabi Alonso s-a aflat la meciul cu numărul 100 pentru naționala Spaniei.
* Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – Silva (Pedro ’65), Fabregas (Torres ’67), Iniesta (Cazorla ’84).
* Franţa: Lloris – Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy – Debuchy (Menez ’64), Cabaye, M’Vila (Giroud ’79), Malouda (Nasri ’65), Ribery – Benzema.