Sportivii de la Judo Master Satu Mare au urcat pe tatami la două concursuri din Olanda

O delegaţie de la Judo Master Satu Mare a participat în weekend-ul de Paşte la două competiţii internaţionale de anvergură.

În Olanda a avut loc Cupa Mondială pentru judoka cu nevoi speciale (Special Needs Judo Wolrd Games 2023), respectiv Memorialul Beng.

Sportivii sătmăreni au reprezentat România, iar Alexandru Mihuţ (-100 kg) a cucerit argintul la nivel 3, în concursul de Cupă Mondială.

La Memorialul Beng, a doua zi, au participat 785 de sportivi de pe 5 continente.
De la Judo Master Satu Mare a intrat pe tatami Lazăr Erik la nivel 5 la categoria -50 kg, vârsta peste 18 ani şi a cucerit cea mai preţuoasă medalie, cea de aur.

Bretan Lucas, la nivel 4, a obţinut medalia de bronz la -50 kg, vârsta sub 18 ani. Iar Mihuţ Alexandru a participat şi el şi la nivelul 3, -100 kg, unde a cucerit medalia de bronz. Conform celor spuse de antrenorul Attila Pelcz, a fost o organizare perfectă, mai ales ca au participat sportivi cu nevoi speciale.

În acest weekend Judo Masters Satu Mare-Carei participă la Budapesta, la Kupa Budapesta, un concurs foarte mare şi puternic, mai ales că până acum sunt înscrişi peste 1.600 de sportivi din 25 de ţări.