Ştiinţa Beltiug a ridicat din nou Cupa României la fotbal, pe judeţ

După ce a învins-o în finală pe Crasna Moftinu Mic cu 4-1 (3-1)

Stadionul Someşul din municipiul Satu Mare a găzduit miercuri finala Cupei României la fotbal, faza judeţeană. În ultimul act s-au calificat echipele Ştiinţa Beltiug şi Crasna Moftinu Mic.

Pe o vreme destul de caldă, prima echipă a reuşit să obţină victoria şi să ridice la final trofeul oferit de către Asociaţia Judeţeană de Fotbal Satu Mare.

Ştiinţa Beltiug şi-a făcut uşor meciul încă după primele 10 minute. Spunem asta deoarece Godje şi Iancu au marcat rapid, după care Crasna a redus din handicap prin Bîrle (min. 25). Un pic mai târziu, Coţi a dus-o din nou pe Ştiinţa Beltiug la o diferenţă de două goluri. Scorul final, de 4-1, a fost stabilit în minutul 76, de către Kegyes.

Pentru echipa din Beltiug este a doua Cupă a României cucerită în ultimii ani, după cea din anul 2021. Ulterior, în faza naţională a fost eliminată de către CSM Satu Mare.

Meciul a fost arbitrat de către Simon Elek, Ştefan Bathory şi Claudiu Matei, în timp ce observatori au fost Zoltan Pataki şi Liviu Năstruţ. La festivitatea de premiere, la care a participat şi preşedintele AJF Satu Mare, Ştefan Szilagyi, s-au oferit diplome, medalii, mingi şi cupe.

Echipa câştigătoare: Andrei Blidar – Vlăduţ Ţoca, Claudiu Şoproni, Marian Negru, Daniel Godje, Kecskes Roger, Titus Coţi, Iancu Roşian, Alin Merce, Lucian Giurgiuman, Ovidiu Temian. Rezerve: Dobrai Raymond, Andrei Corodan, Mihai Micle, Eduard Bob. Antrenor: Marius Baciu.

Ştiinţa Beltiug va reprezenta judeţul Satu Mare la faza regională. Dar iată programul Cupei României în continuare: