COMPETIȚIE

Tinerii spadasini sătmăreni s-au umplut de medalii la Budapesta

Începutul de an 2024 a fost unul execelent pentru scrima sătmăreană la nivel copii, cadeți și juniori cu numeroase medalii și trofee cucerite la competiții interne,...

…la Campionatele Naționale la categoriile de vârstă mai sus menționate.

După această importantă competiție internă, sătmărenii au participat, cu succes, la câteva competiții care au avut loc în capitala Ungariei, orașul Budapesta. Astfel, conform site-ului ”scrimasătmăreană.ro”, după ce Johanna Kurtinecz a urcat pe prima treaptă la Grad Prix-ul de la Budapesta la spadă junioare, a venit rândul altor sportivi de la CS Olimpia și CS Satu Mare să se afirme și să urce pe podiumul de premiere.

Nectaria Zoicaș și Bélteki Emília aur și argint la Budapesta

În cadrul circuitului internațional Olimpici Grand Prix de la Budapesta, la categoria U10 primele două trepte ale podiumului au fost ocupatte de Nectaria Zoicaș și Bélteki Emília, care au ajuns până în finală fără să fi cunoscut înfrângerea. Ultimul asalt al acestei categorii, foarte spectaculos și disputat, s-a încheiat cu succesul la limită, scor 7-6 a lui Nectaria Zoicaș, Astfel, Nectaria a obținut medalia de aur și trofeul uriaș al învingătorilor, iar Emília a luat medalia a de argint în timp Octavia Pop s-a clasat pe locul 5,
La spadă băieți, la aceiași categoria U10, Haller Márk, s-a dovedit a fi cel mai bun din cei 75 de spadasini înscriși în concurs. Cu o prestație impresionantă, și-a învins toți adversarii care i-au venit în cale a câștigat finala turneului cu 10–3.
Apoi am avut parte de o finală sătmăreană la ”Cupa Vasas – Memorialul Kulcsár Győz”, la categoria U17 fete între Ilyés Jázmin și Kurtinecz Johanna. După o dispută foarte echilibrată, Jazmi Ilyes a termina învingătoare, scor 15-14 și a urcat pe prima treaptă a podiumului. La aceași categorie a participat și Kurtinecz Júlia, clasată pe locul 15.
Au mai concurat la această categorie Denisa Crișan, Nyisztor Krisztina și Haller Anna, toate sportivele calificându-se pe tabloul principal într-un concurs cu 110 de participanți.
Pe această cale, se cuvine să adresăm felicitări sportivilor dar și antrenorilor Francisc Csiszár Nagy Lehel, Adrian Szilagyi, Adrian Pop, Szabó Rudolf.

FOTBAL

Cei mai buni jucători U21 din Liga 1

Așa cum se știe, Liga 1 se află în pauza de iarnă și se va relua pe 19 ianuarie 2024. Este momentul să aruncăm câteva priviri și peste statistici oferite de Federația Română de Fotbal.