Warning: Undefined array key "width" in /home/informatia-zilei.ro/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack-pro/app/Common/Schema/Graphs/Graph.php on line 47

Warning: Undefined array key "height" in /home/informatia-zilei.ro/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack-pro/app/Common/Schema/Graphs/Graph.php on line 48

Ultimele știri din fotbalul internațional

Acasa
Marele derby englez dintre Liverpool și Manchester United nu a dat un câștigător.
Acasa
Acasa

Duminică seara la „Anfield” cele mai mari două echipe engleze au jucat fără goluri. Ritmul a fost mare, așa cum era de așteptat. Au fost ocazii, mai ales de la localnici, dar nu s-au marcat goluri. Liverpool a dominat, dar până la urmă a obținut doar un punct. A avut opt lovituri la poartă, în timp ce United a avut doar una.

În total, Liverpool a avut 34 de încercări de gol, în timp ce Manchester United a avut cinci. Liverpool este pe locul al doilea în clasament cu 38 de puncte, cât Aston Villa se află pe poziţia a treia. Între timp, Manchester United este al șaptelea cu 28 de puncte. Arsenal conduce cu 39 de puncte, în timp ce Manchester City este al patrulea cu 34 de puncte.

*

Real Madrid a câștigat cu 4:1 împotriva lui Villarreal și a ajuns pe primul loc în La Liga.

Real conduce acum cu 42 de puncte din 17 jocuri. Girona este pe locul doi cu 41 de puncte, în timp ce luni seara joacă meciul din etapa a 17-a împotriva lui Alaves. Barcelona este a treia cu 35 de puncte din 17 meciuri. Jude Bellingham a marcat primul gol pentru Madrid duminică seară.

A făcut 1:0 în minutul 25. Rodrygo a marcat al doilea gol în minutul 37, în timp ce Jose Luis Morales a marcat 2:1 în minutul 54. Dar asta a fost tot de la oaspeți. Pentru 3:1 în favoarea lui Real Madrid, Brahim Diaz a marcat în minutul 64.

Patru minute mai târziu, Luka Modriq a decis rezultatul final, 4:1.

*

Inter a mai obținut o victorie în Serie A a Italiei. Duminică seara, Inter a învins echipa Lazio la Roma cu rezultatul 2:0. Odată cu victoria, Inter s-a consolidat în fruntea tabelului cu 41 de puncte, în timp ce Lazio cade pe locul 11 cu 21 de puncte. Lautaro Martinez a marcat primul gol în minutul 40, în timp ce Marcus Thuram a marcat al doilea gol. A marcat în minutul 66. Lazio în minutul 86 a rămas cu un jucător mai puțin pe teren.

Manuel Lazzari a fost sancționat cu un cartonaș roșu. Kristjan Asllani a fost inclus în minutul 89 pentru Inter, în timp ce Elseid Hysaj a rămas pe bancă pentru Lazio.

*

Bayern Munchen a revenit la victorie în Bundesliga, după o înfrângere profundă de 5:1 în ultima rundă a Bundesliga cu Eintracht Frankfurt.

Bavarezii au învins Stuttgartul acasă duminică, 3:0. A fost ultimul meci din runda a 15-a din Bundesliga. Harry Kane a marcat două goluri, în minutul al doilea și în minutul 55. Are 20 de goluri în actualul sezon din Bundesliga și cinci pase decisive.

Al treilea gol a fost marcat de Kim Min-Jae în minutul 63. Bayern Munchen cu un joc mai puțin jucat are 35 de puncte, cu patru mai puțin decât liderul Bayer Leverkusen.

*

Meciul de duminică seara, din etapa a 16-a din Ligue 1, s-a încheiat cu 1:1. Kylian Mbappe a marcat din penalty în minutul 66 pentru a-i oferi lui Paris Saint Germain un avantaj de 1:0. Localnicii nu au cedat însă și David a marcat în prelungiri. A profitat de o minge returnată de portar.

Edon Zhegrova a completat meciul de la Lille și s-a remarcat în multe momente. A primit cea mai mare notă dintre toți jucătorii de pe teren. Paris Saint Germain este lider cu 37 de puncte. Lille ocupă locul patru cu 28 de puncte

*

Franța este campioana mondială la handbal. În finala puternică, desfășurată duminică seara la Herning, Danemarca, handbalistii francezi s-au impus împotriva Norvegiei cu scorul de 31:28. Meciul a fost deschis până în ultimele minute.

Franța a arătat însă mai mult și a câștigat pentru a treia oară titlul mondial. Franța este campioana olimpică în vigoare.

A fost campioană mondială în 2003 și 2017, în timp ce a câștigat Campionatul European în 2018. În meciul pentru locul trei, Danemarca a câștigat împotriva Suediei cu scorul de 28:27.