FORMULA 1

Verstappen a obținut cea de-a 56-a victorie a carierei

Verstappen a obținut  cea de-a 56-a victorie  a carierei
Pilotul celor de la Red Bull, Max Verstappen, continuă să scrie istorie în lumea Formulei 1.  Ziua de sâmbătă, 9 martie 2024, a fost dedicată celei de a doua curse din sezonul sportului cu motor.

Verstappen a obținut cea dea doua victorie a sezonului în cadrul Marelui Premiu al Arabiei Saudite.
Plecat din pole position, Verstappen a reușit o nouă victorie pe circuitul de la Jeddah, parcurgând cele 50 de tururi în 1:20:43.273. La victoria cu numărul 56 din carieră, campionul en-titre a fost urmat pe podium de coechipierul său Sergio Perez și de la Charles Leclerc (Ferrari).

Leclerc a fost şi cel care a înregistrat cel mai rapid tur pe circuitul de la Jeddah, reuşind în turul 50 să obţină timpul 1:31.632, pentru care a obţinut un punct în plus în rezultatele finale.
Povestea emoționantă a weekend-ului îl are ca erou pe adolescentul britanic Oliver Bearman, cel care i-a luat locul lui Carlos Sainz într-unul dintre monoposturile Ferrari. Tânărul în vârstă de 18 ani a intrat în luptă după ce spaniolul a absentat din cauza unei operații de apendicită. Bearman a terminat cursa al 7-lea, a intrat în puncte, și a fost votat, în mod meritat, Driver of the Day. Piloții Mercedes, George Russel și Lewis Hamilton, au terminat pe locurile 6 și 9.

Din păcate, cursa nu a fost lipsită de incidente. Lance Stroll (Aston Martin) și Pierre Gasly (Alpine) au fost nevoiți să abandoneze.
Următoarea cursă va fi Marele Premiu al Australiei, în weekend-ul 22-24 martie.