Viitorul a părăsit Europa League

FC Viitorul a părăsit joi Europa League după ce a câștigat pe teren propriu cu Gent cu scorul de 2-1. Sună ciudat, dar românii au pierdut în tur cu 3-6 și era greu de întors acel rezultat. Dar elevii lui Gică Hagi părăsesc competiția cu fruntea sus, cu o victorie.

Partida a început cu dominarea Viitorului, dar belgienii sunt cei care au modificat primii tabela. În minutul 38, Yaremchuk a profitat de un fault în atac nesemnalizat de arbitru, dar și de gafele românilor. Jucătorul lui Gent a punctat cu un șut din interiorul careiului.

Repriza secundă a început excelent pentru Viitorul. Iancu a fost faultat în careul mare și tot el transformă lovitura de la 11 metri (min. 47). Același Iancu avea să marcheze din nou din penalty în minutul 61 și să facă 2-1 pentru Viitorul. Dar până la final nu s-a mai marcat, iar Viitorul a părăsit Europa League.
Tot aseară au avut meciuri FCSB și CSU Craiova. Dar meciurile s-au terminat după închiderea ediției.