ATLETISM, EUROPEAN U20

Vlad Turcu din Carei, locul 4 la suliţă pe bătrânul continent

Vlad Turcu şi-a încheiat participarea la Europeanul de atletism cu un rezultat excelent. Este o mare performanţă să fii pe locul 4 pe un continent.

Scriam zilele trecute despre careianul Vlad Turcu, aflat în Ierusalim, Israel, la Campionatul European de atletism U20. El s-a calificat la această competiţie de mare anvergură după ce a devenit campion naţional la suliţă tineret în România cu un nou record personal de 71,87 de metri.

Ajuns la Ierusalim, luni, 7 august 2023, careianul a reuşit să se califice în marea finală cu a şasea performanţă: 68,84 de metri.

A urmat marea finală de miercuri, 9 august 2023, unde Vlad s-a comportat excelent. Sportivul antrenat de tatăl său, Florin Turcu, a obţinut o clasare foarte bună, reprezentând cu succes România.

La Campionatul European de atletism U20, Vlad Turcu a încheiat pe locul 4 la suliţă înregistrând rezultatul: 71,57 de metri.