Acasa

Volei masculin. Divizia A1 – Cu trei etape inainte de final, studentii sunt pe locul secund

Sala Polivalenta “Lascar Pana”. Spectatori: 300.

Stiinta Explorari: Vanatoru, Tutea, Socaciu, Teusan, Lazarev, Patriciu Pastean, Mircea Batin (libero), Didorciuc, Ion Ionut, Vlad Negrean, Rapean, Veber. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop. Steaua: Cirlan, Macicasan, Rosu, Gh. Rus – libero, D. Rus, Carpen, Coasa, Branza, Patran, Tobosi, Mitranescu, Alexandrut. Antrenor: Doru Grigore. Au arbitrat: Gheorghita Mitrasca (Zalau) si Paul Culda (Cluj-Napoca). Obs. M. Vladescu (Brasov).

De fiecare data, jocurile dintre Explorari si Steaua au fost viu disputate si cu ani in urma erau urmarite de o sala arhiplina, astfel ca rivalitatea dintre cele doua cluburi nu a disparut. Cu toate ca “militarii” in acest moment sunt fara mari pretentii la inalta performanta, nu au venit in Baia Mare sa se predea, dar pana la urma diferenta de valoare dintre cele doua loturi si-a spus cuvantul. Primul set a fost echilibrat pana la cel de-al doilea timp tehnic de odihna, dupa care gazdele au reusit sa se desprinda si sa castige setul in doar 20 de minute. Cel de-al doilea set s-a disputat dupa scenariul primului doar pana la primul timp tehnic de odihna. Studentii au apasat pe acceleratie si au castigat setul in 21 de minute. Setul trei, care a fost si ultimul, nu a avut istoric, apartinand in totalitate baimarenilor, care au incheiat meciul dupa 59 de minute. In acest joc, antrenorii echipei baimarene si-au permis sa efectueze trei schimbari in sextetul de baza si s-a vazut ca au o banca de rezerve puternica.

Iata ca studentii au ajuns la cea de-a zecea victorie consecutiva si in acest retur nu au pierdut decat doua seturi. Pentru ca aceste rezultate sa se materializeze intr-o calificare in play-off, ei trebuie sa castige meciul de pe teren propriu, cu Unirea Dej, din etapa a XXI-a, care se va juca pe 13 martie. In ultimele doua deplasari dejenii au obtinut tot atatea victorii, la Tomis Constanta si la VCM Piatra Neamt, dupa ce nemtenii au condus cu 1-0 si 24-20 in setul doi.