Publicul le-a aplaudat pe baschetbaliste după a patra victorie consecutivă

CSM Satu Mare – Sirius Tg. Mureș 91-62 (53-35) la baschet feminin

Cei aproximativ 300 de suporteri din sala LPS “Ecaterina Both” au plecat fericiți vineri după meciul CSM Satu Mare – Sirius Târgu Mureș. Sătmărencele n-au întâmpinat deloc probleme în etapa 4 din Liga Națională de baschet feminin. Au obținut a patra victorie consecutivă, iar până duminică, atunci când joacă Sepsi, ele ocupă primul loc în campionat.

Meciul de vineri s-a dovedit a fi unul fără istoric. Sătmărencele s-au distanțat din primele minute, 5-0, 10-2, 19-10, 21-12, și și-au adjudecat primul sfert la o diferență de opt puncte. De altfel, primele două perioade ne-au oferit multe reușite de la mare distanță, trei doar pentru Harrison. La pauză scorul era 53-35, iar fetele n-au mai forțat după pauza mare. Minutele rămase au fost folosite pentru testarea unor scheme. Cum jocul a permis, în ultimele trei minute s-a aflat pe teren și tânăra sătmăreancă Anamaria Kadar. CSM Satu Mare nu mai avea mult să atingă suta, dar meciul s-a terminat cu scorul de 91-62, pe sferturi 25-17, 28-18, 20-11, 18-16.

La final, fetele au primit aplauze din partea spectatorilor, chiar și flori din partea unor juniori.

Au jucat:
CSM Satu Mare: Harrison – 23, D. Williams – 17 (10 recuperări), Mandache – 16, Solopova – 14, Baltic – 12, Green – 5, Szmutku – 4, Sfîrlea, Kadar. Antrenor: Marius Dobă.
Tg. Mureș: Lawrence – 16, Robinson – 14, S. Williams – 11, Beldian – 8, A. Pop – 6, Mitov – 4, Meszaros – 3, Gal, Feises. Antrenor: Ionel Brustur.

Tot în etapa 4 s-a jucat zilele trecute Olimpia Brașov – CSU Alba Iulia, scor 83-86. Au rămas meciurile de sâmbătă și duminică: “U” Cluj-Napoca – Phoenix Galați, SCM Timișoara – ICIM Arad, Sepsi – Alexandria.

Pentru CSM Satu Mare urmează primul meci din Liga Europei Centrale, programat miercuri, 25 octombrie, de la ora 21:00 la Marburg (Germania). După care duminică, 29 octombrie, va juca în aceeași competiție la ICIM Arad, de la ora 18<00, pentru ca a doua zi, pe 30 octombrie, să joace tot la Arad în etapa 5 din Liga Națională.