JUDO

Aur pentru judoka sătmăreni la turnee internaționale

Judoka de la CSM Olimpia Satu Mare - Unio Satu Mare au participat în 16 decembrie 2023 la două competiții internaționale.

Sportivii, alături de antrenorul Terely Mihály au făcut deplasare la Wolbrom, Polonia, la un turneu la care au participat peste 220 de sportivi din Polonia, România, Ungaria, Slovacia și Cehia.

Sătmărenii noștri au obținut patru medalii de aur prin Thiruvadi Alesszia (categoria U13, 36 kg), Maya Dihenes (U13, +57 kg) și György Bettina, cea din urmă urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la categoriile U15 (+70 kg) și U18 (+78 kg). Tot aici, Szilágyi Emma (U13, +57 kg), György Orsolya (U15, -73 kg) și Erin Oros (U15, 48 kg) au obținut medalii de bronz.

La Băile Tușnad s-a organizat concursul Stânca Șoimilor, unde au participat pedte 300 de judoka din România, Ungaria și Slovacia. Sportivii sătmăreni au fost însoțiți de antrenoare Ramona Igna, dintre ei Sorana Pal-Igna (U10, 40 kg) și Tóth Zalán (U12, 42 kg) obținând medalii de aur, iar Elias Borca a fost învingător la categoria U8 (30 kg), și a adus argintul la categoria U12 (50 kg).