FOTBAL, LIGA 3

Carei ia toate punctele din derby-ul local cu Olimpia MCMXXI

Stadionul Someşul din municipiul Satu Mare a găzduit sâmbătă, 30 septembrie, meciul dintre Olimpia MCMXXI şi CSM Victoria Carei, din etapa a 6-a a Ligii a 3-a la fotbal. În tribune s-au aflat în jur de 600 de spectatori.

Meciul a debutat într-un mod spectaculos, având Olimpia în centrul atenţiei, dar Victoria a avut prima ocazie de a marca în minutul 9, când Batin a trimis mingea puţin pe lângă poarta lui Şugar. După doar un minut, într-o fază de atac a gazdelor, Feier s-a trezit în faţa portarului Fila, dar a şutat slab. Apoi, Hosu a încercat un şut de la 12 metri, dar mingea a fost blocată de fundaşii echipei gazdă. La acea fază, echipa din Carei a cerut o lovitură de pedeapsă pentru un presupus henţ. Acelaşi Hosu, lăsat din nou singur în careul advers, a şutat excelent, dar Şugar a făcut o intervenţie mare ca un adevărat portar, în minutul 24. Apoi, Barth a încercat un şut de la distanţă, dar portarul Olimpiei a reuşit să respingă în minutul 24. Într-un alt moment de contraatac, Bodea a scăpat singur, dar a irosit şansa şi acţiunea de atac nu a dus la nicio schimbare pe tabelă. Cu doar două minute înainte de pauză, Bonea a avut ocazia de a deschide scorul după o fază iniţiată de Stef şi Batin, dar a trimis mingea puţin pe lângă poarta lui Fila.

În repriza a doua, Victoria Carei a reuşit să deschidă scorul în minutul 49, când Vajda a trimis mingea în colţul lung din 13 metri. Olimpia ar fi putut egala în minutul 62, dar Emeriau şi apoi Feier, în ultimul moment, au fost stopaţi de defensiva echipei Carei. Gazdele s-au găsit în inferioritate numerică începând cu minutul 69, când Anton a primit un cartonaş roşu direct pentru o intervenţie asupra lui Popovici. Patru minute mai târziu, Victoria Carei a majorat avantajul la 2-0, după o fază creată de Ciul şi finalizată de Batin. În minutul 77, o ambulanţă a intrat pe teren, deoarece un jucător al echipei Carei s-a accidentat grav şi a fost evacuat cu targa de pe teren. Olimpia a reuşit să reducă din handicap în prelungiri după un penalty transformat de Ştef. Olimpia MCMXXI – Victoria Carei s-a încheiat.

Olimpia MCMXXI: Sugar – Batin, Feher, C. Ştef, Palinceac, Anton, Bonea (61 Emeriau), Bodea (61 Maris), Caba, A. Ştef, Feier. Rezerve: Siwiec, Bicknell, Panin, Catuna, Gorba, Bodan, Lazar. Antrenor: Cristian Popa.

Victoria Carei: Fila – Ciul, Kis, Mihale, Vajda, Hosu (90+4 Horvath), Barth, Moldovan (67 Kinczel), Marina (82 Baior), Batin (90+4 Nyilvan). Rezerve: Mitracica, Negreanu, Bârle, Barta. Antrenor: Marius Botan.