CFR a câştigat barajul cu FC U Craiova şi va juca în Conference League

CFR Cluj şi-a asigurat prezenţa în Conference League după ce a câştigat, cu greu, scor 1-0, barajul disputat împotriva echipei U Craiova 1948. Meciul a necesitat prelungiri golul victoriei clujene fiind marcat în minutul 98 de Kollinger.

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs care a eliminat doi jucători de la FC Ucariova, pe Bauza (min.68) şi Huyghebaert (110). Arbitrului din Carei i se reproşează eliminarea foarte uşoară a lui Juan Bauza a văzut al doilea cartonaş galben pentru un fault de joc departe de poartă. O părere confirmată şi de reputatul Ioan Crăciunescu care consideră că Istvan Kovacs a greşit.

Una peste alta însă, CFR Cluj şi-a asigurat, în extremis, un loc în Conference League şi se alătură celorlate 3 echipe din România care vor juca în cupele europene.