CSM Olimpia nu reprezintă cu cinste judeţul Satu Mare

Echipele sătmărene din Liga 3 au jucat sâmbătă în deplasare în cadrul etapei a 4-a din Liga 3, Seria 10, playoff/out. Dacă Victoria Carei a reuşit să obţină toate punctele, CSM Olimpia s-a întors cu o nouă înfrângere.

Fotbaliştii de la CSM Olimpia au spart gheaţa şi au reuşit să înscrie, în meciul cu Gloria Bistriţa, primele goluri în playoff-ul Ligii 3 la fotbal. Din păcate cele două goluri, ambele marcate de Mansour nu au fost suficiente pentru a aduce măcar un punct de la Bistriţa. Aşa că, după 4 etape, gruparea sătmăreană are cifra 0 în dreptul rubricii victoriilor.

Sătmărenii s-au mişcat relativ bine în meciul de pe stadionul ”Jean Pădureanu”. Ei au reuşit să marcheze în prima repriză două goluri, ambele prin Mansour şi au intrat cu un avantaj, scor 2-1, la vestiare. Din păcate, în partea a doua a meciului, gafele din apărare ale sătmărenilor, au permis echipei din Bistriţa să întoarcă rezultatul, golul victoriei fiind marcat în prelungirile meciului.
În felul acesta CSM Olimpia rămâne cu un singur punct adunat în 4 etape, iar şansele de a ocupa unul din primele 2 locuri sunt practic nule.

Au marcat: Manolache (10), Stoica (62), Harald Fridrich (90+2) / Mansour Gueye (32, 36).
Au jucat la CSM Olimpia: Anca-Trip – Gorba, Mureşan, Negrea, Brata, Bara, Rodri Hernandez, Ziman, Mărieş, Suveg, Mansour/Vădan, Ciul, Micaş, Baior.

Victoria Carei merge bine

De partea cealaltă, CSM Victoria Carei merge bine în playout-ul campionatului. Băieţii antrenaţi de Marius Botan au obţinut toate punctele în deplasarea de la Şimleu Silvaniei. Luca Tincău a reuşit să marcheze din nou, încă din minutul 3, pentru ca Raul Ardelean să facă 2-0 în minutul 30. Gazdele au redus din diferenţă în startul reprizei secunde însă nu au avut forţa să egaleze, astfel că CSM Victoria Carei s-a impus cu scorul de 2-1. Cu acest succes, careienii au urcat o treaptă în clasament şi respiră uşuraţi.

CSM Victoria Carei: Mitracica -Andraş, Bîrle, Tand, Vajda, Tincău, Tillinger, Ardelean, Raţ, Marinaş, Feier/ Gorbe – B. Nyilvan, Bokyi, Popovits, Kinczel, Haller, Feher, Negreanu, Chukwuebuka.

Rezultatele înregistrate play-off:
• Lotus Băile Felix – FC Bihor 3-4
Vlad Costea (3, 61), Marius Hosu (75 – autogol) / Loren Ioviţă (7, 39 – penalty), Claudiu Petruş (36), Ricardo Farcaş (69)
• Gloria Bistriţa – CSM Olimpia 3-2
CLASAMENT
1.FC Bihor Oradea 4 3 0 1 10- 5 49
2.Gloria Bistriţa 4 2 2 0 7- 5 46
3.CSM Satu Mare 4 0 1 3 2-10 39
4.Lotus Felix 4 1 1 2 7- 8 31
Etapa viitoare: CSM Olimpia – FC Bihor, Gloria Bistriţa – Lotus Felix.

6. Şimleu Silvaniei 4 0 0 4 2-12 11
Etapa viitoare: Victoria – SCM Zalău, CFR – Minerul Ocna Dej, Sportul Şimleu – CSM Sighet.