CSM Olimpia Satu Mare, în plină campanie de transferuri în această perioadă

Chiar dacă nu s-au început pregătirile pentru sezonul oficial din această primavăra, apar modificări în lotul echipei de fotbal de la CSM Olimpia Satu Mare.

Conform informațiilor furnizate, CSM Olimpia se desparte de doi jucători și, în același timp, aduce noi jucători în lot.
La capitolul despărțiri apar numele lui Adrian Șter și Raul Vidrășan despre care se spune că rezilierea contractelor s-a făcut pe cale amiabilă.

Adrian Șter (ex Minaur BM) a adunat minute puține în garnitira Olimpiei, doar 100 în 7 apariții în teren reușind să marcheze un singur gol.

Raul Vidrăsan (ex Ripensia), a jucat în 10 meciuri, fiind integralist doar în meciul din etapa a 3-a, cel câștigat cu scorul de 4–1 acasă cu Minaur Baia Mare, unde a marcat un gol. În total a acumulat 445 minute de joc din cele 1350 minute posibile.
Cei doi au ajuns la CSM Olimpia în vara anului trecut la propunerea lui Florin Fabian.

În ce privește noutățile am aflat că vor veni la CSM Olimpia doi jucători, Tudor Lucaci și Gueye Mansour.

Tudor Lucaci este în vârstă de 20 ani, a făcut junioratul și a jucat pentru CFR Cluj Napoca . În toamnă prins lotul de seniori de la CFR 5 meciuri din Superligă dar nu a fodt folosit niciun minut. A fost introdus pe lista UEFA de antrenorul Mandorlini și la cele două partide disputate de CFR în Conference League împotriva turcilor de la Adana Demirspor fără să intre în teren..
Lucaci este internaționalul de tineret U20 și va fi împrumutat la CSM până la sfâritul sezonului.

În cazul lui Gueye Mansour este vorba de o revenire. Atacantul senegalez, în vârstă de 38 de ani a jucat în sezonul 2022/2023 la CSM Olimpia îm 19 meciuri (7 goluri). Pentru că nu a fost dorit în lot de Florin Fabian, nu a mai continuat la CSM Olimpia și s-a dus la Sighet. Iar în toamnă, în meciul CSM Olimpia – CSM Sighet (scor 1-3) a reușit să înscrie 2 goluri în poarta Olimpiei.

Cei doi jucători se vor alătura lotului la începutul săptămânii viitoare, când echipa sătmăreană se va reuni pentru a începe pregătirile pentru sezonul de primăvară.

Vă reamintim că sezonul de primăvară se reia pe data de 9 martie, cu etapa a 16-a din sezonul regular. Până atunci CSM Olimpia având programate meciuri de pregătire și un cantonament pe plan local. Primul meci de pregătire o va disputa pe terenul sintetic de la Baza Sportivă LPS-Dinamo împotriva echipei Minaur Baia Mare.