CSM Satu Mare şi Victoria Carei au câştigat în etapa intermediară din Liga a 3-a

Ziua de miercuri, 3 mai 2023, ne-a rezervat o etapă intermediară în Liga a 3-a la fotbal, Seria 10. Dacă CSM Victoria Carei a jucat pe teren propriu cu Minerul Ocna Dej, cealaltă echipă din judeţul nostru, CSM Satu Mare a evoluat în deplasare la Sânmartin cu Lotus Felix Oradea.

A fost o zi în care astrele s-au aliniat pentru echipele sătmărene. Spunem asta deoarece ambele au obţinut cele trei puncte.

După un meci aproape alb, CSM Satu Mare a reuşit să câştige în deplasare. S-a marcat un singur gol, în prelungirile reprizei secunde. Aici, echipa sătmăreană a primit un penalty, însă el a fost ratat de Mansour. Din fericire, Antal a fost pe fază şi a marcat din lateral stânga după ce portarul gazdelor a respins lovitura de la 11 metri.

CSM Satu Mare: Fila – Popovici, Prodan, Mureşan, Vădan, Rodri, Micaş, Bura, Mărieş, Ysiga, Lazăr. Rezerve: Anca – Bara, Ziman, Mansour, Suveg, Svarczkopf, Tamaş, Antal, Barth. Antrenor: Tibor Csik.

CSM Victoria Carei a reuşit să învingă echipa de pe locul 2 din playout. La pauză, careienii au condus cu scorul de 2-1, pentru ca în repriza a doua ambele echipe să-şi dubleze numărul de goluri.

Pentru Carei au marcat Luca Tincău (2), Raul Ardelean, Ervin Kinczel.

Victoria Carei: Mitracica – Andraş, Bîrle, Tand, Vajda, Kinczel, Tillinger, Ardelean, Chukwuebuka, Berindea, Tincău. Rezerve: Gorbe – Raţ, Marinaş, Feier, Popovits, Negreanu, Bokyi, Feher, Haller.

4. Lotus Felix 6 1 1 4 8-11 31

Etapa 7: CSM Satu Mare – Gloria Bistriţa, FC Bihor – Lotus Felix.

Rezultate playout:

• Şimleu Silvaniei – SCM Zalău (-)

• Victoria Carei – Minerul Dej 4-2

• CFR Cluj II – Sighetu Marmaţiei 1-1

1.SCM Zalău 40p

2.Minerul Dej 30p

3.Sighetu Marmaţiei 25p

4.CFR Cluj II 24p

5.Victoria Carei 24p

6.Şimleu Silvaniei 14p

Etapa 7: Sighetu Marmaţiei – Victoria Carei, CFR Cluj II – Şimleu Silvaniei, Minerul Dej – SCM Zalău.