Fotbal. Liga a II-a. Seria Vest – FC Baia Mare – Fortuna Covaci 1-0 (0-0)

[slideshow id=3349]

tadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare. Spectatori circa 400. A marcat: Alin Bota ’76, penalty. Cartonase galbene: Pop ’69, respectiv Trandu ’18, ’67, Steop ’55, Lungu ’72. Cartonas rosu< Trandu (cumul de galbene). FC Baia Mare: Bota – Durus, Somcherechi, Hodor, Cornea – Bichiri (’60, Vasile Pop), Iatu, Bumba, Ernszt – Feraru (’72, Achim), Tanasa (81, Negrea). Antrenori: Ciprian Danciu si Cristian China. Fortuna Covaci: Constantinescu (’57, Smaranda) – Galan, Hecko, Vodita, Purda – Lungu, Trandu, Manecan (’64, Mihet), Ganea – Suciu, B. Steop (’76, Darvaru). Antrenor: Remus Steop. Au arbitrat: Adrian Ilyes (Ploiesti) – Monica Rigo (Cluj) si Carmen Neagu (Oradea). Rezerva: Dan Florin Dreve (Cluj). Observatori: Aurel Gheorghe (Piatra Neamt), Iosif Vigu (Satu Mare).

Daca oaspetii nu aveau ce pierde in acest joc, pentru echipa antrenata de Cipri Danciu si Cristi China cele trei puncte puse in joc erau foarte importante in vederea retrogradarii. Baimarenii au o prima ocazie in minutul 8, cand Marian Tanasa a sutat din 8-9 m, insa portarul oaspetilor, Constantinescu, a reusit sa respinga cu piciorul, dupa care jocul se linisteste, gazdele domina, dar nu reusesc sa isi creeze ocazii cu adevarat periculoase pentru a marca. Repriza secunda debuteaza cu un sut in bara a lui Bichiri in minutul 48. Golul, care a descatusat echipa gazda, a picat in minutul 76, cand fundasul oaspetilor, Vodita, a comis hent in suprafata de pedeapsa. Alin Bota l-a executat cu sange rece pe Smaranda, pentru 1-0. Pana la final, Achim putea sa majoreze diferenta, insa mai trebuie mentionat si sutul lui Purda, aparat de Bota, care putea restabili egalitatea. Chiar daca jucatorii baimareni nu au avut o evolutie grozava, au luat cele trei puncte, cel mai important lucru.

Rezultatele etapei si marcatorii

FC Bihor a stat (CFR Timisoara s-a retras)

FC Baia Mare – Fortuna Covaci 1-0 (0-0)

A marcat< Alin Bota ’73 (penalty)

Gaz Metan CFR Craiova – Silvania Simleu 1-2 (1-2)

Au marcat< Vigariu ’36, respectiv Danila ‘3, Schwarzkopf ’40

CS Otopeni – CSM Ramnicu Valcea 4-1 (1-0)

Au marcat< Manea ’11, ’53, Parvu ’70, Serediuc 75, respectiv Dandea ’72

Minerul Lupeni – Dacia Mioveni 0-1 (0-1)

A marcat< Sandulescu ’44

Drobeta Turnu Severin – Ariesul Turda 0-3 (Drobeta s-a retras)

Muresul Deva – “U” Cluj-Napoca 0-2 (0-1)

Au marcat< Reinaldo ’11, Machado ’82 (penalty)

FC Arges – Jiul Petrosani 3-0 (Jiul a fost exclusa)

FCM Tg. Mures – UT Arad 3-1 (1-0)

Au marcat< D. Roman ’30, ’72, Vancea ’68, respectiv Pecarov ’88

Clasament

1. Dacia Mioveni     29   17   8     4     40-17    59 (+17)

2. “U” Cluj-Napoca  27   17   6     4     49-19    57   (+15)

3. FCM Tg. Mures  28   16   9     3     43-18    57   (+15)

4. UT Arad  26   15   9     2     43-16    54 (+15)

5. FC Arges Pitesti  28   15   4     9     42-25    49   (+7)

6.  CS Otopeni   27   11   8     8     48-35    38   (-1)

7. Silvania Simleu Silvaniei   29   10   7     12   30-38    37   (-8)

8. Gaz Metan CFR Craiova  28   9     9     10   32-33    36 (-6)

9. CSM Rm. Valcea 28   9     8     11   47-42    35   (-7)

10. FC Bihor Oradea     28   8     11   9     39-35    35   (-7)

11. FC Baia Mare    28   8     10   10   25-33    34   (-8)

12.  Ariesul Turda   27   10   3     14   34-36    33   (-6)

13 Minerul Lupeni  28   7     11   10   26-33    32   (-10)

14. Muresul Deva    28   8     4     16   24-34    28   (-14)

15. Jiul Petrosani     27   7     5     15   21-50    26   (-19)

16. Fortuna Covaci  28   5     4     19   31-55    19   (-20)

17. FC Drobeta Turnu Severin   29   5     2     22   12-64    17   (-28)