FOTBAL

În Seria A, un român a marcat și a fost eliminat

Mai mulți fotbaliști români legitimați la echipe din Serie B au fost sâmbătă în teren. Unul dintre aceste meciuri s-a disputat la Palermo unde echipa din Sicilia a jucat cu Pisa în fața căreia a câștigat cu scorul de 3-2.

Dacă Ionuț Nedelcearu a gost rezervă la Palermo, Marius Marin a jucat la Pisa și a fost unul din remercații meciului. Internaționalul român a marcat un gol pentru echipa lui în minutul 49 dar, în a doua repriză, după un fault mai dur a fost eliminat în minutul 60.
Să mai notăm că portarul Mirko Pigliacelli (ex-Universitatea Craiova) a apărat poarta gazdelor.

Într-un alt meci, AC Parma, liderul din Serie B, cu Dennis Man şi Valentin Mihăilă titulari, a reterminat la egalitate, scor 0-0, în deplasare cu Cosenza, 0-0. Mihăilă a evoluat 69 de minute, iar Man 80.

Clasament Serie B: 1. Parma 35 puncte, 2. Venezia FC 33p, 3. Como 31, 4. US Catanzaro 30, 5. US Cremonese 29, 6. AS Cittadella 29, 7. Palermo FC 28… 14. Pisa 18.