Judo Master Satu Mare a participat la un concurs cu 850 de sportivi

La sfârşit de săptămână, CS Judo Master Satu Mare a participat în Slovacia la Grand Prix Rimanska Sobota. Din cei 850 de sportivi, din 17 ţări, clubul sătmărean a avut 9 judoka. Printre ei s-au aflat şi cei care vor participa săptămână viitoare la finalele de la Arad U15 şi U13.

La U10 Melan Alexandra la +38 kg a obţinut medalia de bronz. La U12 Nemeth Maia după 2 victorii prin ippon a pierdut finala şi a ocupat medalia de argint la 35 kg. La 55 kg, Ilutan Lorena a câştigat medalia de bronz. La U14 Gândea Alexandra a câştigat medalia de aur la 30 kg. “De la ea săptămână viitoare aştept sa fie campioană”, ne declară antrenorul Attila Pelcz.

Mai departe, la U16 la 57 kg, Bandi Synthya, la primele 3 meciuri a câştigat la ippon chiar cu sportive mai mari şi valoroase şi a ajuns în finală unde a pierdut din păcate în prelungiri. La U16 la 63 kg, Mateş Ioana a pierdut la bronz şi s-a clasat pe locul 5.

“A fost un concurs foarte tare şi foarte bun înainte de finala de la Arad”, ne mai spune antrenorul sătmărean.