JUDOKA SĂTMĂREANĂ

Judoka de la Master Club Satu Mare au cucerit 4 medalii la Viena

Sportivii de la Judo Master Club Satu Mare au participat în urmă cu câteva zile la un puternic turneu internațional care a avut loc la Viena.

La turneu au participat sute de sportivi de la 106 cluburi din 22 de țări, Clubul sătmărean a avut la Viena 7 sportivi care și-au demonstrat talentul și determinarea, au făcut o bună imprsie cuantificată în rezultate notabile. Astfel, la cetgoria U14, Alexandra Gândea, Lorena Ilutan Maia Nemeth s-au numărat printre protagoniștii concursului.

Alexandra Gândea a câștigat medalia de aur la 32 kg, în timp ce colega sa, Lorena Iluțan s-a întors acasă cu medalia de bronz la categoria U14 la categoria 52 kg. Maia Nemath a fost și ea aproape de șpodium și, la final, aocupat locul 5 la categoria U14, 40 kg.

În categoria U16, Bandi Synthya a fost nevoită să concureze la o categorie superioară, 57 kg, după ce a fusese înscrisă inițial la 52 kg. Cu toate acestea, Synthya și-a demonstrat calitățile, a ajuns în finală unde a pierdut disputa și a abținut astfel medalia de argint. La categoriile de vârstă superioare, au concurat Raul Oprea și Erik Abloncki. Raul Oprea a câștigat argintul la categoria U23, +100 kg, în timp ce Abloncki s-a clasat pe locul 5 pierzând la limită lupta pentru medalia de bronz.