Sătmăreanca Maya Dihenes, medaliată cu bronz la U14

Judoka cu dublă legitimare la Clubul Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare şi CS Unio Satu Mare, Maya Dihenes a cucerit medalia de bronz la Campionatul Naţional U14, organizat zilele trecute la Sibiu.

Eleva antrenorului Tereli Mihály a avut o evoluţie bună la categoria 63 de kilograme şi după două meciuri câştigate în primele tururi a avut de luptat cu o sportivă din Bucureşti pentru a intra în marea finală. A pierdut duelul dar a reuşit să prindă culoarul pentru bronz iar în finala mică a învins o judoka din Piteşti.

Tot la Naţionalele U 14, la categoria de vârstă U16, György Brigitta a luptat la categoria +70 kg, însă, din păcate a pierdut în finala mică, şi a încheiat competiţia pe locul 5. Urmează alte turnee până la C.N. U13 şi U15 de la Arad, din luna mai.