ATLETISM

Medalii preţioase cucerite de sătmăreni la probe combinate

În perioada 5-6 august, pe stadionul Lia Manoliu, din Bucureşti, s-a desfăşurat etapă finală a Campionatului Naţional de Probe Combinate (decatlon masculin şi heptatlon feminin) dedicate atât juniorilor cât şi seniorilor.

Sportivii sătmăreni, legitimaţi la LPS Satu Mare şi CS Satu Mare, au obţinut 5 medalii, dintre care una de aur şi trei de argint. Rezultatele au fost obţinute de următorii sportivi şi antrenorii lor:

• Leordean Luca (LPS-CS Satu Mare), a obţinut medalia de aur, la categoria under 20, antrenor Achim Radu;

• Kadar George, de la Clubul Sportiv Satu Mare, a obţinut două medalii de argint, la categoria Under 23 şi una la categoria de Seniori, antrenor Macarie Horeal

• Kurti Cristof (LPS-CS Satu Mare), a obţinut medalia de argint, la categoria Under 18 ani, antrenori Macarie Horea, Butean Marius>

De asemenea, Deac Bianca (LPS-CS) Satu Mare şi Varga Richard de la LPS Satu Mare, antrenor Macarie Horea au ocupat poziţia a şaptea, respectiv a şasea, la categoria under 18, antrenor Macarie Horea.