Medalii sătmărene obţinute la Cupa României la judo, găzduită de Satu Mare

C.N. Under 23 cu trei judoka sătmăreni

Gorguet Maidelines aur, Sámel Lóránd argint

Sâmbătă şi duminică, cei mai buni judoka seniori din România şi-au dat întâlnire la Satu Mare pentru două competiţii naţionale importante, Cupa României şi Campionatul Naţional ne-waza (lupte la sol).

Deschiderea oficială a weekend-ului de judo de la Satu Mare a fost făcută de preşedintele Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare, Muresán István şi de vicepreşedintele Federaţiei Române de Judo, Florin Bercean. După urările de bun venit ambii oficiali i-au îndrumat pe sportivi la fair-play.

Antrenorii de la CSM Olimpia Satu Mare, Marian Halas, Terely Mihály şi Pelcz Attila au aliniat un număr mare de sportivi, unii fiind încă la vârsta cadeţilor sau juniorilor. Iar pentru o mare parte dintre judoka sătmăreni a fost o şansă bună de a acumula experienţă şi de a se duela cu cei mai buni sportivi la categoriile lor.
Fosta componentă a lotului naţional cubanez, Gorguet Maidelines, care a participat la prima competiţie în România, a cucerit medalia de aur la categoria -78 kg.

Cel mai experimantat judoka al CSM Olimpiei Satu Mare, Sámel Lóránd a cucerit o nouă medalie. Sâmbătă, Samel a cucerit medalia de argint la Cupa României, la categoria +100 kg. Au obţinut medalii de bronz Emanuel Tar (60 kg) şi Paula Paştiu (+78 kg). Miguel Codreanu (66 kg) şi Antonio Ilie (100 kg) s-au clasat pe locul 5.

Duminică, la Campionatul Naţional judoka clubului nostru au obţinut două medalii de bronz prin Paula Paştiu (+78 kg) şi Jamez Romero (-63kg), iar Adina Micaş s-a clasat pe locul 5 al categoriei +78 kg.