Melany Pfeifer, locul 2 cu echipa României la Circuitul European de spadă

Zilele trecute s-a desfășurat la Zrenjamin (Serbia) a doua etapă din Circuitul European de spadă cadeți feminin, sezonul 2017-2018. Pe 8 octombrie a avut loc proba pe echipe, iar la start s-au prezentat 16 formații.

Țara noastră a avut cinci echipe, iar cea mai bună clasare a obținut-o România1, echipă din care a făcut parte sătmăreanca Melany Pfeifer (CS Satu Mare), alături de Talida Enache (CS UNEFS), Mihaela Leonte (CSS Quarto) și Cristina Constantinescu (CSA Steaua). România 1 a încheiat proba pe locul al doilea după următoarele rezultate: tabloul de 16 – 45-16 cu Croația; tabloul de 8 – 45-35 cu Ucraina2; semifinale – 41-37 cu Ucraina1; finala – 29-45 cu Ungaria. Alte sportive de la CS, Zsofia Kato, Astrid Kiss, Boglarka Szabo au făcut parte din echipa România5, cea care a încheiat concursul pe locul 10.

Spada de la CS Satu Mare este antrenată de Francisc Csiszar, Nagy Lehel și Simona Surducan.

ÎNOT

Popovici a ratat şi a doua finală

Aşteptări mari, rezultate dezamăgitoare din partea lui David Popovici la Campionatele Mondiale de înot. Cotat drept principal favorit în probele de viteză, 100 şi 200 m liber, Popovici n-a reuşit să ia micio medalie la Fukuoka.