FOTBAL

Platanul Marna și Crasna Moftin au deschis noua ediție a campionatului în liga a 4-a, seria A de juniori

Primul meci oficial al anului în liga a 4-a, seria A, între Platanul Marna și Crasna Moftin, a fost un spectacol intens pe terenul echipei gazdă din Marna Noua.

Într-o după-amiază vibrantă pe terenul echipei Platanul Marna din Marna Noua, fotbalul județean și-a reluat drepturile cu primul meci oficial al anului dintre Platanul Marna și Crasna Moftin. Această întâlnire a marcat debutul primei etape din noul sezon al ligii a 4-a, seria A, unde pasiunea și determinarea au fost cuvintele de ordine.

Deși echipa gazdă, Platanul Marna, a avut avantajul terenului propriu, prima repriză a fost dominată de oaspeții de la Crasna Moftin, care au reușit să pună presiune și să se distanțeze pe tabelă cu un scor de 0-2 până la pauză. Meciul a fost intens, marcându-se două cartonașe galbene pentru jucătorii oaspeți: Falati Dezso în minutul 35 și Balaj Cristian la doar cinci minute distanță, ambele pentru faulturi care au stopat atacurile gazdelor.

Brigada de arbitri a fost condusă de centralul Peter Alin, cu Iuhaz Tibor și Ardelean Vlad în rolurile de asistenți, iar observatorul partidei a fost Rozs Zoltan. Prezența acestora a asigurat un joc corect și o conducere echitabilă a meciului, elemente esențiale pentru un start promițător în campionat.

Într-o reviriment spectaculos, echipa gazdă Platanul Marna a reușit să egaleze scorul în partea a doua a jocului, stabilind scorul final la 2-2. Acest comeback impresionant a demonstrat spiritul luptător al echipei și a asigurat un start echilibrat în noua ediție a campionatului. Arbitrajul corect și imparțial oferit de brigada condusă de Peter Alin a contribuit la realizarea unei atmosfere de joc drept și competitiv, subliniind importanța fair-play-ului în sport.

Partida a atras nu doar atenția suporterilor celor două echipe, ci și a iubitorilor de fotbal din întreaga zonă, semn că sportul rege își menține locul în inimile comunității. Pe măsură ce campionatul avansează, se așteaptă ca rivalitățile să se intensifice, promițând un sezon plin de emoție și spectacol fotbalistic.