Acasa

România – Bosnia 67-65 (45-31) la baschet feminin

baschetSala Polivalentă din Cluj-Napoca a găzduit sâmbătă meciul României contra Bosniei-Herțegovina, la baschet feminin. Naționala noastră a debutat în Grupa H a preliminariilor Eurobasket 2017.

Echipa pregătită de Miroslav Popov și-a creat un avantaj mare până la pauză, scor 45-31, însă echipa oaspete a reușit să se apropie în ultimele două sferturi, pentru un final incendiar. România a avut 66-61 cu 12 secunde rămase de joc, iar apoi s-a impus cu 67-65. Pentru acest meci am avut selecționate două sătmărence. Claudia Pop a reușit chiar și un double-double cu 10 puncte marcate și 11 recuperări. Andreea Orosz nu a fost folosită.

Marcatoarele României în acest meci au fost: Mărginean 21p, Părău 15p, C. Pop 10, Stoenescu 7p, Pașcalău 6p, Irimia 5p, Stoiedin 3. Au mai evoluat Ursu și Șipoș.
Tot în Grupa H, Turcia a câștigat cu Israel, scor 72-53.

În continuarea campaniei de calificare, România va juca miercuri, 25 noiembrie, în urmatoarea etapa din Grupa H, în deplasare, împotriva selecționatei Israel, în vreme ce Bosnia va primi replica Turciei.