România suferă un nou eşec la CE de tineret

Naţionala de fotbal tineret a României a fost învinsă şi în al doilea meci de la Campionatul European U21. De data aceasta, România a fost învinsă de Ucraina cu scorul de 1-0 după autogolul lui Dican din minutul 89.

În felul acesta Ucraina are maximum de puncte, fără gol primit şi s-a calificat în sferturi, iar “tricolorii”, fără punct, fără a marca vreun gol în două meciuri, au spus adio turneului final, după o nouă dezamăgire! Este, fără îndolială, un nou semn al regresului fotbalului autohton condus cu multă (ne)pricepere de Răzvan Burleanu şi de gaşca lui.

Meciul, în mare parte, a fost dominat de fotbaliştii din Ucraina. E drept, tricolorii au avut în debutul meciului două ocazii bunicele prin Louis Munteanu, o alta prin Markovici. Dar, per ansamblu, au fost au dominaţi autoritar de fotbaliştii ucrainieini, fapt dovedit şi de raportul şuturilor pe poartă, 6-2 pentru echipa învingătoare şi de faptul că România l-a avut pe portarul Târnovanu cel mai bun jucător.

Pentru “tricolori” urmează acum meciul de consolare cu Croaţia, meci care se va disputa marţi, de la ora 21:45, pe stadionul Steaua.

În celălat meci din grupă Spania a învins Croaţia cu scorul de 1-0.