CANOTAJ, EUROPENE

Românii au obținut 8 medalii de aur la Under 23

România a încheiat Campionatele Europene de Canotaj la Tineret (U23), desfășurate la Krefeld, Germania, cu o performanță remarcabilă: 9 medalii, dintre care 8 de aur și una de argint.

România se situează astfel pe locul 1 pe națiuni în probele olimpice, înaintea unor țări precum Germania, Elveția, Italia, Polonia sau Marea Britanie. Federația Română de Canotaj a participat la Campionatele Europene Under23, desfășurate în perioada 26-27 august, cu 12 echipaje compuse din 35 de sportivi.
Prima medalie de aur pentru țara noastră a fost obținută, în proba de patru rame cu cârmaci feminin (BW4+), de echipajul format din Ana-Maria Matran, Larisa-Andreea Bogdan, Manuela-Gabriela Lungu, Elena-Diana Suta și Rucsandra Ioana Bucșa.
A doua medalie de aur a fost obținută în proba de patru rame cu cârmaci masculin (BM4+), prin echipajul format din Gheorghe Morar, Eduard Angel Moldovan, Cristian-Vasile Nicoară, Andrei Hemen și Maria-Antonia Iancu. Sportivii noștri s-au impus în fața echipajelor din Polonia și Ucraina.
În finala probei de dublu rame feminin (BW2-), sportivele Estera-Costina-Beatrice Vîlceanu și Andreea Petras s-au impus în fața echipajelor din Polonia și Austria și au adus României a treia medalie de aur.
După o cursă cu un finish extraordinar, Andrei Mândrilă și Claudiu Neamțu au cucerit medalia de aur la proba de dublu rame masculin (BM2-). Podiumul a fost completat de Slovenia și Norvegia.
A cincea medalie de aur pentru România a fost câștigată în proba de patru rame masculin (BM4-), prin echipajul format din sportivii Sebastian Timiș, Alexandru Gherasim, Andrei-Petrișor Axintoi și Iliuță-Leontin Nuțescu.
Sportivele din barca de 8+1 feminin (BW8+), Estera-Costina-Beatrice Vilceanu, Andreea Petras, Elena Silvia Mocanu, Georgelia Stoica, Ana-Maria Matran, Larisa-Andreea Bogdan, Manuela-Gabriela Lungu, Elena-Diana Suta și Rucsanda-Ioana Bucsa, au devenit campioane europene de tineret, câștigând medalia de aur după o cursă încheiată cu timpul de 06:30,83.
Aur a obținut țara noastră și în proba de dublu vâsle feminin (BW2x), medalie câștigată de sportivele Alexandra Ungureanu și Iulia-Liliana Bălăucă. Podiumul a fost completat de echipaje din Elveția și Grecia.
Ultima medalie de aur de la Campionatele Europene de Tineret pentru România a fost câștigată de Constantin Emanuele Sterea, Gheorghe Scripcaru, Cristian-Vasile Nicoară, Alexandru Gherasim, Andrei-Petrișor Axintoi, Claudiu Neamțu, Andrei Mândrilă, Iliuță-Leontin Nuțescu și Maria-Antonia Iancu în proba de 8+1 masculin (BM8+).
Daria-Ioana Dinulescu, Andreea-Fabiola Iorgovan, Valentina Amalia Azoiței și Alexandra-Cornelia Ionel au câștigat medalia de argint în proba de patru rame feminin (BW4-), după o finală extrem de strânsă. Sportivele au încheiat cursa cu un timp de 07:02,56, la o distanță de doar 00,81 de echipajul din Marea Britanie, clasat pe prima poziție.
Sportivii din barca de patru vâsle masculin (BM4x), Dragoș Valentin Peia, Andrei-Vlad-Robert Vătămaniuc, Ovidiu Cristian Badea și Ionuț Pavel s-au clasat pe locul 6 european.
În Finala B a probei de simplu vâsle masculin (BM1x), Marius-Ionel Bodnar s-a clasat pe locul 3, ocupând astfel poziția 9 în clasamentul general.