FOTBAL, LIGA 3

S-a terminat meciul SCM Zalău – CSM Olimpia Satu Mare

Vineri, 20 octombrie 2023, s-a jucat meciul SCM Zalău - CSM Olimpia Satu Mare, care a contat pentru etapa a 9-a din Liga a 3-a, Seria a 10-a.

CSM Olimpia Satu Mare s-a întors de la Zalău cu un punct după ce a terminat la egalitate, scor 1-1 în meciul cu echipa din localitate. Un punct prețios, unul care poate să conteze în viitor, obținut după un meci bun realizat de sătmăreni în fața liderului autoritar al seriei. Având în vedere că în ultimele 20 de minute formația sătmăreană a avut avantaj numeric în teren, în urma eliminării lui Kun, credem că Olimpia ar fi putut mai mult, să aducă 3 puncte din această deplasare dacă gestiona mai bine finalul de meci.

De menționat  că ambele goluri ale meciului au fost marcate în urma transformării unor lovituri de la 11 metri. Sătmărenii au deschis scorul în minutul când Samake a transfomat penaltiul acordat pentru un fault comis în careu. Trei minute mai târziu Cherecheș a egalat după ce a transformat și el o lovitură de pedeapsă. Până la final ambele echipe au avut ocazii de gol, dar tabela a rămas nemodificată consfințând un echitabil rezultat de egalitate.

SCM Zalău: Miron – Stoica, Kun, Cherecheș, Samuel Zimța, Bobaru, Nikolic, Mare, Fărcășan, Meșter, Cristea/Pătraș, Bora, Molnar, Negrean, FL.Pop, Culda, S.Pop, Poptean, Micle. Antrenor: Cristian Lupuț.

CSM Olimpia: Moldovan – Apai, Burdeț, Mureșan, Oanea, Abdul Adam, Micaș, Samake, Zsiga, Chinde, Nandor Pop. Rezerve: Berbeacă,  Țânțaș, Vidrășan, Șter, D.Lazăr, M.Lazăr,  Vereguț, Nandor Suveg. Antrenor: Fl. Fabian.

• Crișul Sântandrei – Olimpia MCMXXI

SCM Zalău (locul 1) și CSM Olimpia (locul 3) rămân pe aceleași locuri după meciurile de vineri. Revenim cu situația din clasament după disputarea tuturor meciurilor.

FOTBAL

Meciuri atractive la cumpăna dintre ani

Sunt câteva campionate de fotbal din Europa în care se joacă inclusiv în ultimele zile din an, respectiv în primele zile din următorul. Ele se bucură de un real succes, tribunele fiind absolut pline, în special în Anglia și Scoția.