Image 1
Image 2
Postare ( Sablon)

SCRIMĂ

Sătmăreanca Johanna Kurtinecz, campioană la spadă

De sâmbătă, 4 noiembrie 2023, Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) este campioana României U15 la spadă feminin individual. Johanna a dispus în finala concursului de ade Denisa Balko (CSS Quarto București), cu scorul de 15-4.
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Asculta acest articol

Surorile Kurtinecz, Johanna și Júlia, au impresionat la Campionatul Național speranțe desfășurat la București sâmbătă, 4 noiembrie 2023.

 

Johanna a fost de neoprit, câștigând 11 victorii consecutive și devenind campioana României la categoria U15.

 

Sora ei, Júlia, și-a câștigat toate asalturile din grupă și a ajuns în semifinală, dar a obținut medalia de bronz după o luptă strânsă cu Denisa Balko. Cu toate acestea, în finală, Johanna a triumfat cu un scor zdrobitor, luând revanșa pentru sora sa.

 

Sătmărencele sunt antrenate de Csiszár Ferenc, Szabó Rudolf, Nagy Lehel, Adrian Szilagyi și Adrian Pop.

 

Rezultatele de pe tabloul principal:

Mara Spătăreanu (CSS Quarto) – Alexandra Ghiță (LPS Craiova) 15-4

Thais Bubeneck (CSS Quarto) – Aurora Chiciu (LPS Craiova) 15-9

Diana Crețu (CSM Corona Brașov) – Irene Cazan (CSS Contraatac) 15-4

Denisa Crișan (LPS Satu Mare) – Maria Pârvan (ACS Engarde) 15-5

Melissa Tuta (CSS Steaua) – Krisztina Nyisztor Barta (CS Satu Mare) 15-9

Flavia Mihaela Ciuta (LPS Craiova) – Bianca Muraru (CSM Corona Brașov) 15-4

Iris Smaranda (LPS Craiova) – Evolet Petrescu (LPS Craiova) 15-4

Thea Bârliga (ACS Kids Tâmpa Brașov) – Ilinca Marinescu (ACS Kids Tâmpa Brașov) 15-11

Cezara Petrescu (LPS Craiova) – Carina Belu (CSS Steaua) 15-11

Teodora Costescu (LPS Craiova) – Diana Gabriela Mathe (ACS Kids Tâmpa Brașov) 15-10

Amelia Barcaru (ACS Prima Spadă) – Ioana Pârvu (CSA Steaua) 15-6

Elena Bajdu (CSS 1 Constanța) – Nicol Meleacă (CS Farul Constanța) 15-9

Elena Gușatu (CSS Quarto) – Maria Șerbănescu (CSA Steaua) 15-5

Jazmin Ilyes (LPS Satu Mare) – Oana Ivanov (CSS 1 Constanța) 15-6

Maria Văleanu (ACS Prima Spadă) – Sara Mechenici (CSS Steaua) 15-5

Bianca Raicu (LPS Craiova) – Sonia Ungureanu (ACS Engarde) 15-0

Alexandra Cocoș (CSS 1 Constanța) – Maria Cazacencu (ACS Athos Fencing) 10-9

Alexia Maria Mocanu (CS Farul) – Clara Dulgheroiu (CS Farul) 15-10

Sabina Stanciu (CSS Steaua) – Amalia Nițu (ACS Prima Spadă) 15-12

Ariana Covaci (LPS Craiova) – Natalia Vintilă (ACS Prima Spadă) 15-2

Theodora Cristea (CSS Quarto) – Iulia Chiru (LPS Oradea) 15-8

Maria Niculae (ACS Engarde) – Ariana Voiculescu (ACS Engarde) 15-10

Andrada Predoi (LPS Craiova) – Sara Garlonta (ACS Engarde) 15-7

 

16-IMI:

Denisa Balko (CSS Quarto) – Mara Spătăreanu (CSS Quarto) 15-9

Diana Crețu (CSM Corona Brașov) – Thais Bubeneck (CSS Quarto) 15-9

Denisa Crișan (LPS Satu Mare) – Melissa Tuta (CSS Steaua) 15-9

Maia Feraru (CSS Quarto) – Flavia Mihaela Ciuta (LPS Craiova) 15-14

Iris Smaranda (LPS Craiova) – Anna Haller (LPS Satu Mare) 15-14

Thea Bârliga (ACS Kids Tâmpa Brașov) – Cezara Petrescu (LPS Craiova) 15-14

Amelia Barcaru (ACS Prima Spadă) – Teodora Costescu (LPS Craiova) 15-12

Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Valentina Velici (LPS Craiova) 15-9

Maria Alina Alexandrescu (LPS Craiova) – Elena Bajdu (CSS 1 Constanța) 15-7

Jazmin Ilyes (LPS Satu Mare) – Elena Gușatu (CSS Quarto) 15-9

Bianca Raicu (LPS Craiova) – Maria Văleanu (ACS Prima Spadă) 15-10

Ayanna Caba (LPS Craiova) – Alexandra Cocoș (CSS 1 Constanța) 15-13

Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Alexia Maria Mocanu (CS Farul) 15-0

Ariana Covaci (LPS Craiova) – Sabina Stanciu (CSS Steaua) 15-12

Maria Niculae (ACS Engarde) – Theodora Cristea (CSS Quarto) 15-14

Andrada Predoi (LPS Craiova) – Anaith Ciocan (CS Farul) 15-8

 

OPTIMI DE FINALĂ:

Denisa Balko (CSS Quarto) a învins-o pe Diana Crețu (CSM Corona Brașov) prin retragerea adversarului din motive medicale

Maia Feraru (CSS Quarto) – Denisa Crișan (LPS Satu Mare) 15-13

Iris Smaranda (LPS Craiova) – Thea Bârliga (ACS Kids Tâmpa Brașov) 15-12

Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Amelia Barcaru (ACS Prima Spadă) 15-12

Maria Alina Alexandrescu (LPS Craiova) – Jazmin Ilyes (LPS Satu Mare) 15-10

Bianca Raicu (LPS Craiova) – Ayanna Caba (LPS Craiova) 15-6

Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Ariana Covaci (LPS Craiova) 15-14

Andrada Predoi (LPS Craiova) – Maria Niculae (ACS Engarde) 15-8

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Denisa Balko (CSS Quarto) – Maia Feraru (CSS Quarto) 15-9

Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Iris Smaranda (LPS Craiova) 15-6

Bianca Raicu (LPS Craiova) – Maria Alina Alexandrescu (LPS Craiova) 13-7

Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Andrada Predoi (LPS Craiova) 15-3

 

SEMIFINALE:

Denisa Balko (CSS Quarto) – Julia Kurtinecz (LPS Satu Mare) 15-12

Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Bianca Raicu (LPS Craiova) 15-8

 

FINALA:

Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) – Denisa Balko (CSS Quarto) 15-4

Postare ( Sablon)
Postare ( Sablon)

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns