Acasa

SPORTIVI SĂTMĂRENI

Sătmăreanca Paula Paștiu a cucerit titlul de campioană a României la judo

Sportivii secției de judo de la CSM Olimpia Satu Mare au participat la sfârșitul săptămânii trecute la două competiții importante, una cu caracter național și a doua cu caracter internațional.

Bilanțul participării sportivilor sătmăreni la aceste competiții este unul foarte bun, un titlu de campion al României la care se adaugă alte cinci medalii prețioase. Astfel, în cursul zilei sâmbătă, Paula Paștiu a participat la Campionatul Național Universitar de judo, competiție care a avut loc la Sibiu, în Sala Transilvania.

La start s-au aliniat numeroși sportive din diverse centre universitare: Sibiu, București, Cluj-Napoca, Iași, Bacău, Pitești, Oradea, Arad, Constanța, Timișoara, Craiova, Alba-Iulia, Satu Mare etc. Paula și-a învins toate adversarele întâlnite pe parcurs reușind să urce la final pe cea mai înaltă trepată a podiumului de premiere la categoria ei de greuuate +72 kg. După acest șir de victorii Paula Paștiu a intrat în poesia medaliei de aur și a titlului de campioană a României. După acest concurs Paula s-a alăturat colegilor de la club care au participat la turneul internațional din capitala Ungariei, „Budapesta Judo Cup”, turneu la care s-a clasat pe locul 2 la categoria ei.

Tot la Budapesta, La categoria U15-40 kg, Alessia Micaș a s-a claxsat pe locul 1 în timp cer sora ei, sora ei, Adina Micaș a cucerit două medalii de argint, la categoriile U18, +70 kg și U23, 78 kg. Un alt sportive sătmărean la CSM Olimpia, Antonio Ilie s-a clasat pe locul 3, la categoria U23, 100 kg. La turneu au mai participat și alți sportive din cadrul clubului, Iannis Marina, Rafael Ursu, George Ilie și Rareș Pașca. În continuare, elevii antrenorului Marian lui Halas urmează să partivcipe la Campionatul Național U23, competiție ce va avea loc la sfârșitul acestei săptămânii, la Izvorani.