Sătmăreanul Mani Gyenes a terminat al 11-lea Dakar din 13 participări!

Sătmăreanul Emanuel Gyenes a ajuns duminică la un nou finiş la Raliul Dakar. După mii de kilometri parcurşi cu motocicleta, în cele mai grele condiţii, pilotul de la Autonet Motorcycle Team şi-a îndeplinit obiectivele, a ajuns cu bine la final şi a terminat în Top 30, mai exact, pe locul 27 la general.

Aşa cum se ştie, într-o astfel de competiţie eşti învingător doar dacă reuşeşti să o termini. Precizăm că la startul ediţiei 2023 s-au aflat în jur de 140 de piloţi din toată lumea şi că doar aproximativ 90 au ajuns la final. Mani Gyenes a avut o evoluţie constantă, experienţa dobândită de-a lungul timpului spunându-şi cuvântul. Amintim, încă o dată, că sătmăreanul a devenit oficial legendă a Dakarului încă din anul 2020 când a bifat al 10-lea start.

Pilotul sătmărean a avut şi rolul de ambasador în cea de a 45-a ediţie a celei mai dificile competiţii de anduranţă din motorsport. Gyenes i-a ghidat pe debutanţii de la categoria Original by Motul (cea mai dură din raliu, fără asistenţă tehnică), alături de spaniolul Joan Pedrero Garcia şi de francezul Benjamin Melot.

Sâmbătă, Mani Gyenes a avut de parcurs 675 de kilometri, din care 154 i-a reprezentat proba specială. Aici, sătmăreanul a încheiat pe locul 34, urcând două locuri la general, până pe 28.

În etapa a 14-a de duminică, piloţii au avut de parcurs traseul Al-Hofuf – Dammam, pe o distanţă totală de 417 kilometri, din care 136 proba specială. Sătmăreanul s-a clasat pe locul 21 duminică (la 11 min 49 secunde de învingător), şi a încheiat competiţia la general pe locul 27, la 7 ore 53 de minute 35 de secunde de câştigător.
Totodată, Mani Gyenes a încheiat pe locul 11 la Rally 2, la 5 ore 49 de minute 11 secunde de primul clasat, francezul Romain Dumontier.

”Vă mulţumesc tuturor celor care mi-aţi fost alături în al 13-lea meu Dakar Rally, familiei şi partenerilor fără de care nu aveam cum să ajung până aici!”, a declarat sătmăreanul după ce a ridicat tricolorul românesc pe podiumul final din Arabia Saudită.

Urmează ca în câteva zile să revină la Satu Mare şi să ne povestească prin ce a trecut la a 13-a ediţie la care a participat şi a 11-a pe care a terminat-o.