Acasa

Sătmărenilor le-a lipsit norocul

FC Olimpia – Gaz Metan Mediaş 0-0

Olimpia meciPrimul meci din cadrul etapei a 6-a a Seriei a II-a din Liga a II-a s-a jucat vineri în Satu Mare. FC Olimpia a întâlnit Gaz Metan Mediaş, o principală candidată la promovare în Liga I. Chiar dacă meciul nu a avut goluri, n-au lipsit fazele spectaculoase de ambele părţi.

Din păcate, Olimpia continuă să joace câte o repriză bună şi una slabă pe meci. La fel s-a întâmplat şi vineri. Prima repriză s-a dovedit a fi una modestă pentru echipa antrenată de Tiberiu Csik. Oaspeţii au avut posesie, şi-au creat mai multe ocazii de a marca. Dar tabela s-a păstrat imaculată după primele 45 de minute.

Prima ocazie i-a aparţinut lui Llullaku (min. 7). A pătruns în careu şi l-a pus la încercare pe Băican. A. Munteanu putea să deschidă scorul (min. 9), dar din careu, de partea dreaptă a şutat în plasa laterală. Gazdele s-au mai remarcat prin ocaziile lui Munteanu (min. 16), Petre (min. 36), Bic (min. 39). Olimpia s-a văzut în atac prin Takacs (min. 35). După o pasă de la Faur, a trimis violent puţin pe lângă vinclul lui Greab. Cea mai spectaculoasă fază i-a aparţinut lui Iuhas, pe final de repriză. De la 35 de metri, căpitanul Olimpiei a izbit transversala (min. 41).

Totul s-a schimbat în partea a doua. Olimpia a intrat mai motivată pe teren şi a atacat din primul minut. Doar că parcă i-a lipsit norocul. Villand a scăpat singur în atac pe partea dreaptă, a pătruns în careu însă un fundaş oaspete i-a furat mingea de la picior şi a trimis în corner (min. 48). Un minut mai târziu, Takacs a şutat de pe partea dreaptă însă Greab a respins. Ne-a trecut glonţul pe la ureche în minutul 53. Llullaku a trimis puţin pe lângă poarta Olimpiei, din plonjon, din puţini metri. După mingea trimisă cu capul peste poartă a lui Faur (min. 56), Bura s-a trezit cu mingea la picior în 5 metri. Însă l-a trădat preluarea (min. 62), iar balonul a părăsit suprafaţa de joc. Olimpia putea să câştige în prelungirile partidei, dar Faur a şutat pe lângă poartă de la 10 metri, după o pasă primită de pe partea stângă de la Boştină. S-a terminat 0-0, iar Olimpia a urcat pe locul 6 în clasament. Dar sâmbătă se joacă celelalte 6 meciuri ale etapei.

– FC Olimpia: Băican – D. Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas (cpt.), Chivari, Villand, Takacs (Rus 77), Lukacs (Bura 46), Selagea (Boştină 79), Faur. Antrenor: Tiberiu Csik.
– Gaz Metan: Greab – Creţu, Muth (cpt.), Abrudan, Stancu, Bic, Băjenaru, Petre (Romeo 80), A. Munteanu (Figliomeni 59), Olaru, Llullaku (De Oliveira 81). Antrenor: Ion Balaur.
Picture 2
Sâmbătă, în etapa a 6-a mai joacă: Mioveni – “U” Cluj, Vâlcea – Tărlungeni, Braşov – UTA, Baia Mare – Târgovişte, Caransebeş – Bihor, Pâncota – Reşiţa

Pentru sătmăreni urmează meciul de marţi cu Universitatea Cluj din etapa a 7-a. Olimpia va juca în deplasare pe nocturnă de la ora 19.00.
Tiberiu Csik îi felicită pe sătmăreni

După meciul Olimpia – Gaz Metan Mediaş, antrenorul sătmărean Tiberiu Csik a ţinut neaparat să-i felicite pe jucători. “Îi felicit pe băieţi pentru că merită. Dacă aveam puţin noroc oaspeţii noştri plecau fără acel punct din Satu Mare. Gaz Metan nu ne-a surprins cu nimic, am văzut şi meciul cu Mioveni. Arată ca şi o echipă de Liga a II-a”, spune tehnicianul Olimpiei. Acesta a recunoscut că va fi greu cu “U” Cluj pentru că sătmărenii nu sunt obişnuiţi să joace pe nocturnă.

De partea cealaltă, antrenorul Ion Balaur a declarat: “Am făcut un joc bun în prima repriză, dar am reuşit să nu înscriem niciun gol. Rezultatul este unul normal, spun eu. Am întâlnit o echipă care a alergat foarte mult, cu multă determinare. Rezultatul din Satu Mare ne afectează.”