Spadasinul Anton Cîmpan, locul 32 la o etapă de circuit european U23

La sfârşit de săptămână, spadasinul Clubului Sportiv Satu Mare, Anton Cîmpan a obţinut un rezultat foarte bun la Circuitul Europrean U23 desfăşurat la Budapesta, Ungaria.

Sportivul de 18 ani a început competiţia cu doar 2 victorii şi 4 înfrângeri în faza grupelor. În acest fel elevul antrenorilor Csiszár Ferenc, Nagy Lehel, Adrian Szilagyi şi Adrian Pop a fost nevoit să înceapă pe tabloul principal încă din primul tur. După ce a învins un sportiv elveţian a urmat ucraineanul Pavlo Trofymenko, calificat pe locul doi al tabloului principal. Sătmăreanul nostru a avut o evoluţie excelentă în faţa sportivului experimentat, şi a câştigat cu 15–9. În turul trei l-a învins pe cehul Bohumil Jiri Svoboda (15–14) calificându-se în primii 36, din cei 189 de spadasini, care au intrat pe planşă la Budapesta. Cîmpan a cedat în faţa spadasinului Jonathan Hamilton-Meike (15–13), care a reprezentat Ungaria în această competiţie. În acest fel sătmăreanul nostru a terminat pe locul 32. La această competiţie au mai prticipat sătmărenii Tudor Surducan, Mézinger Márton şi Szabó Szabolcs.