TENIS: Perechea Manda/Marinescu a câştigat finala de dublu de la ITF Satu Mare

Sâmbătă, 16 septembrie 2023, pasionaţii de tenis din Satu Mare au avut parte de spectacol. A fost o zi în care a avut loc finala probei de dublu la turneul ITF desfăşurat la baza sportivă Match Point. Ultimul act a fost urmărit de numeroşi spectatori.

Cele două perechi care au intrat în arenă pentru a se confrunta au fost Ioan Alexandru Chiriţă din România, alături de partenerul său Juan Cruz Martin Manzano din Italia, şi perechea Călin Manda din România şi Mihai Răzvan Marinescu din România.

Perechea Manda/Marinescu a reuşit să se impună în primul set cu 6-4. Setul secund a fost mai echilibrat şi mai lung, cu toţi jucătorii luptând pentru fiecare punct. Echipa Chiriţă/Manzano a oferit o reacţie puternică şi a reuşit să forţeze un tie-break. Dar perechea Manda/Marinescu a rămas concentrată, reuşind să câştige setul cu 7-6 (7-5), respectiv să câştige turneul.

La finalul meciului, ambii jucători au primit cupe mari, simbol al eforturilor lor şi al excelenţei în tenis. Cu finala probei de dublu încheiată cu succes, atenţia se îndreaptă acum către finala de simplu care urmează să aibă loc duminică, de la ora 14:00. Mai multe detalii despre finala de simplu am scris AICI.