FOTBAL, CUPA ROMÂNIEI

Surprize în echipa de start CFR Cluj cu Rapid

Într-un meci din Cupa României la fotbal, din Grupa B, FC Rapid 1923 se pregătește să întâlnească CFR Cluj, miercuri, 6 decembrie 2023, în ultima etapă a fazei grupelor, unde cinci echipe se află în lupta pentru calificarea în sferturile de finală.

Ambele echipe vin după rezultate promițătoare în meciurile anterioare, cu Rapid având o victorie 3-1 împotriva CSM Alexandria, iar CFR Cluj remizând 1-1 în fața Universității Cluj. Cu toate acestea, clasamentul strâns indică o competiție strânsă în care fiecare punct cântărește.

Deși Steaua – U Cluj și Alexandria – Steaua vor influența evoluția clasamentului, atenția este focalizată pe duelul dintre Rapid și CFR Cluj. Cu ambele echipe acumulând câte 4 puncte, acest meci devine decisiv pentru determinarea echipei care va avansa în fazele eliminatorii.

Echipele au demonstrat o abilitate ofensivă remarcabilă, iar duelul dintre atacurile lor promite un spectacol fotbalistic. Rămâne de văzut dacă Rapid va profita de avantajul gazdelor pentru a-și asigura un loc în sferturile de finală sau dacă CFR Cluj va confirma statutul de lider al grupei.

Meciul se va desfășura pe 6 decembrie 2023, de la 19:00, și va fi transmis live pe Digi Sport și Prima Sport, oferind fanilor o șansă de a urmări duelul tensionat între cele două echipe în căutarea succesului în Cupa României.

Formația de start CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, M.Ilie, Camora – Tachisidis, Muhar, Avounou – Deac, Bîrligea, Krasniqi
Rezerve: Hindrich, Juricic, Muhar, R. Filip, L.Mihai, Guigui, Cvek, Boben, Fică
Antrenor:Andrea Mandorlini