LIGA 3 LA FOTBAL

Victorii pentru CSM Olimpia, Olimpia MCMXXI, rezultat egal pentru echipa din Carei

Victorii pentru CSM Olimpia,  Olimpia MCMXXI,  rezultat egal pentru echipa din Carei
Toate cele trei echipe din Liga 3, din județul Satu Mare, CSM Olimpia, Victoria Carei și Olimpia MCMXXI au evoluat pe teren propriu în etapa de sâmbătă.

Două dintre ele, în ordinea în care au jucat, Olimpia MCMXXI și CSM Olimpia su terminat învingătoare meciurile lor, cu același scor, 2-1, în timp ce Victoria Carei a terminat la egalitate, 1-1 cu Minaur Baia Mare.

Play off, etapa a 3-a

CSM Olimpia – CSM Sighet 2-1 (2-1)

Meci important pentru ambele echipe, miza fiind locul 2 din serie, loc care asigură prezența la barajul de calificare în Liga 2. Au câștigat sătmărenii, la limită, după un meci în care  au avut o evoluție considerabil mai bună decât în precedentele întîlniri. Și fapt lăudabil, CSM Olimpia nu a căzut psihic după ce oaspeții au deschis scorul, a revenit rapid în joc, a egalat și apoi a marcat golul care i-a adus victoria.

După un început bun, cu două șuturi pe pațiul porții a lui Zsiga, oaspeții au deschis scorul a minutul 17 când Zaharia a marcat cu un șut spectaculos, la vinclu, expediat de la circa 20 de metri.  Olimpia a egalat 10 de minute mai tîrziu cînd șutul lui Oanea, de la 25 de metri, a fost ușor deviat în plasa porții sighetene. În minutul 27 s-a făcut 2-1 pentru  Olimpia prin golul marcat de Nandor Pop după o pasă primit de la Mansour.
După pauză Olimpia ambele echipe avut câteva oportunități de a marca dar tabela de nu a mai fost  modificată consființind o victorie meritată a elevilor lui Cosmin Juhas.

CSM Olimpia: Toderean – Burdeț, Oanea, Copaci, Lazăr (70 Ferenți), Negru, N. Pop, Zsiga (81 Zamfir), Chinde, Mansour (70 Samake), Micaș (70 Lucaci).
Antrenor: Cosmin Iuhas.
CSM Sighet: Berințan – Simion, Brașoveanu, Ndiaye, Tomșa, Andreas, Abdullah, Zaharia, Șofroni, Mensah, Yolou.

Olimpia MCMXXI – Minerul Ocna Dej 2-1

Victorie la limită, dar foarte importantă pentru formația gazdă. Cu cele trei puncte câștigate sâmbătă, Olimpia MCMC urcă pe locul 4 în clplay-off. Iar dacă sătmărenii vor ști să gestioneze finalul de campionat își vor păstra poziția și își vor asigura prezența în Liga 3 și în următorul sezon.
Elevii antrenorului Giuseppe Funicello au dominat teritorial, au avut ocazii, dar nu au reușit să marcheze. Au marcat oaspeții care au deschis scorul prin Bliderean în minutul 74. Echipa gazdă s-a aruncat în atac, a dominat finalul de meci a reușit să egaleze în minutul 90 prin Bodan. Apoi, în prelungirle meciului (90+4) au marcat golul victoriei prin același Emerieau.

Olimpia MCMXXI: Siwiec – Batin, Feher, Aidebe, Orvos, Montesinos, Hacka, Caba (cpt.), Duca, Feier, Emeriar/Sugar, Mroz, Bodea, Sătmărean, Chamacho, Tomșa, Ștef, Oltean, Bodan. Antrenor: Giuseppe Funicello.
Victoria Carei – Minaur Baia Mare 1-1
Char dacă nu a câștigat disputa cu ”minerii” din Baia Mare, cei de la Victoria sunt beneficiarii etapei din play-out. Punctul obținut, coroborat cu eșecul echipei Lotus Felix, i-a dus pe cei de la Victoria, la golaveraj, pe primul loc în play-out. Un loc care aduce liniște în tabăra Victoriei. Dar n-a fost liniște în teren pentru că, pe parcursul meciului arbitrul jocului eliminat 5 jucători din teren, doi de la echipa gazdă – Kevin Barth și Lorand Vajda și trei de la Minaur – Tincu, Bratu și Urvantev.

Victoria a deschis scorul în minutul 63 prin Hosu în timp ce oaspeții au egalat în ultimele secunde ale meciului (90+5) prin autogolul lui Negrea.
Victoria: Fila – Ciul, Dunca, Negrea, E. Marina, Popovici-Ciatău, Barta, Vajda (cpt.), Barth, Hosu, Haiduc. Au mai jucat Negrean, Tillinger, Nylvan.
Antrenor: Marius Botan.

Clasament
1. CSM Victoria  3 1 1 1 4-4  28
2. Lotus Felix 3 0 1 2 3-7 28
3. Sănătatea Cluj 3 2 1 0 8-1 4 25
4. Olimpia MCM 3 1 1 1 5-6 21
5. Minerul O.Dej 3 1 0 2 3-7 20
6. Minaur BM 3 1 2 0 7-5 19
Etapa viitoare: Minaur – Minerul, Lotus – Olimpia MCMXXI, Victoria – Sănătatea.