Image 1
Image 2

OMAGIU ADUS LUI EMINESCU

Zeci de câștigători din județul Satu Mare la concursul Episcopiei Ortodoxe

Cea de-a treia ediție a Proiectului Eparhial Cultural Teologic intitulat „Mihai Eminescu – poet român al rugăciunii și meditației”, organizat la împlinirea a 174 de ani de la nașterea marelui poet eminescian și-a anunțat câștigătorii. 
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on twitter
Asculta acest articol

Concursul s-a desfășurat în perioada 10 ianuarie – 20 ianuarie 2024, în organizarea Sectorului Cultural și Comunicații Media în colaborare cu Sectorul Teologic Educațional, având, bineînțeles, binecuvântarea preasfințitului părinte episcop Iustin Sigheteanu.

 

În urma materialelor primite pe adresa de corespondență media, s-au înscris 114 de elevi din Eparhia Maramureșului și Sătmarului, care au fost coordonați de 67 de învățători, profesori și preoți, însumând astfel peste 180 de „beneficiari” ai spiritului culturii românești.

 

Juriul a fost alcătuit din părintele Ionuț Todorca, consilier cultural și comunicații media, profesoara Paula Bondre, de la Colegiul de Arte din Baia Mare și dirijor al Coralei „Doxologia” a Catedralei Episcopale „Sfânta Treime” și părintele Adrian Dobreanu, director media-online și inițiatorul acestui proiect eparhial.

 

După aproximativ patru ore de evaluare a înregistrărilor, în urma deliberării membrilor juriului, care au ținut cont de un anumit punctaj pentru a se realiza o departajare a elevilor înscriși (prezentare, interpretare și dicție, discurs liric, creativitate, tonalitate), la cele două secțiuni ale proiectului, interpretare muzicală și poezie recitată, s-au obținut mai multe evidențieri în acest sens.

 

Trebuie menționat faptul că pe adresa de corespondență media câțiva dintre participanți nu au respectat întru totul cerințele în ceea ce privesc înregistrările (numele și prenumele elevului, vârsta, școala de proveniență, parohia aparținătoare, profesorul îndrumător și titlul poeziei / cântării), astfel încât membrii juriului i-au încadrat din oficiu într-o anumită categorie.

 

Clasificarea a fost realizată pe nivel de învățământ: primar (I-IV), gimnazial (V-VIII) și liceal (IX-XII), unde au fost acordate mai multe premii: marele premiu, premiul I, premiul al II-lea, premiul al III-lea, premiul special și mențiuni, toate acestea fiind acordate în cadrul Diplomei Culturale „Nicolae Steinhardt”.

 

În cele ce urmează, vom enumera numai premiile obținute de elevii din județul Satu Mare:

 

SECȚIUNEA „ INTERPRETARE MUZICALĂ – CÂNTARE”

 

I. Nivelul primar:

 

Premiul al III-lea:
Nagy Alexandra, Școala Gimnazială Culciu Mare, Parohia Ortodoxă Culciu Mare;

 

Mențiune:
Cherestin Maia, Școala Generală „George Coșbuc”, Medieșu Aurit, Parohia Ortodoxă Medieșu Aurit;
Govor Carina Paula, Școala Generală „George Coșbuc”, Medieșu Aurit, Parohia Ortodoxă Medieșu Aurit;

 

II. Nivelul gimnazial:

 

Premiul al III-lea:
Nițu Roxana și Șandor Daria, Școala Gimnazială Tăşnad – Structura Şcoala Gimnazială Sărăuad, Parohia Ortodoxă Română Sărăuad;

 

Mențiune:
Gurzo Ariana, Școala Gimnazială Santău, Parohia Ortodoxă Română Santău;

 

 

SECȚIUNEA „POEZIE RECITATĂ”:

 

I. Nivelul primar:

Premiul I:
Rus Luca Nicolae, Școala Generală „George Coșbuc”, Medieșu Aurit, Parohia Ortodoxă Medieșu Aurit;
Felber Anastasia Maria, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, Satu Mare;
Robotin Bianca Beatrice, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Molnar David Andrei, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia Ortodoxă Păulești;

 

Premiul al II-lea:
Zah Raisa Miriam, Școala Generală „George Coșbuc”, Medieșu Aurit, Parohia Ortodoxă Medieșu Aurit;
Tarța Sofia, Școala Gimnazială Culciu Mare, Parohia Ortodoxă Culciu Mare;
Antohe Felicia Diana, Școala Gimnazială Racșa, Parohia Ortodoxă Racșa;
Marcocean Eliza Ana Maria, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Cărăian Rareș, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;

 

Premiul al III-lea:
Pop Răzvan, Școala Generală „George Coșbuc”, Medieșu Aurit, Parohia Ortodoxă Medieșu Aurit;
Silaghi Narcis, Școala Gimnazială Santău, Parohia Ortodoxă Santău;
Morar Sergiu, Școala Gimnazială Racșa, Parohia Ortodoxă Racșa;
Bontea Laurențiu, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Leuce Giulia, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Pop Mara, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Dumitrașcu Luciana Alexia, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Feher Andrei, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;

 

Mențiune:
Por Laurențiu, Școala Generală „George Coșbuc”, Medieșu Aurit, Parohia Ortodoxă Medieșu Aurit;
Grupul de copii: Tempe Daria, Alfater Rafael, Lingurar Daria, Balog Andrei, Doringer Ștefania, Martin Emanuel, Uglai Bianca, Oros Daniel, Școala Gimnazială Santău, Parohia Ortodoxă Santău;
Iuța Ioana Maria, Olteanu Sofia Francesca, Apetroaei Isynia Septimia, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Kovacs-Fogaș Filip Ștefan și Pintea Andrei George, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Onuțan Maia, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Simon Stefanie Emily, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Donka Alexandra, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Vaida Tania, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;
Andreica Daniel, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Parohia „Sfântul Nicolae” Satu Mare;

 

II. Nivelul gimnazial:

 

Marele Premiu:
Simo Cristina Dumitra, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Satu Mare

 

Premiul I:
Marinescu Medeea Antonia, Școala Gimnazială „Grigore Moisil”, Satu Mare, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Andreescu Mihai, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare, Parohia Ortodoxă Păulești;

 

Premiul al II-lea:
Maria Ambudan, Școala Gimnazială Culciu Mare, Parohia Ortodoxă Cărășeu;
Gentimir Georgiana-Maria, Scoala Gimnazială „Avram Iancu”, Satu Mare, Parohia Ortodoxă „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Satu Mare;
Jurje Paul, Colegiul Național „Mihai Eminescu” Satu Mare, Parohia Ortodoxă Păulești;

 

Premiul al III-lea:
Vele Maria Viviana, Școala Gimnazială Coroieni, Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Vălenii Lăpușului;
Kovaci Daria, Școala Gimnazială „Iuliu Coroianu” Craidorolț, Parohia Ortodoxă Română Craidorolț;
Pușcaș Andra, Școala Gimnazială Cehal, Parohia Ortodoxă Română Cehal, județul Satu Mare;
Cozma Larisa și Ciorbă Daiana, Școala Gimnazială Racșa, Parohia Ortodoxă Racșa;
Colaj poezie: Chindriș Daria Maria, Blaga Daria Elena, Horobeanu Iulia-Maria, Roman Tania-Lorena, Fedorca Mihnea-Răzvan, Șunea Maria-Izabela, Dan Sara-Valentina, Chindriș Elena Maria, Școala Gimnazială „Avram Iancu” Baia Mare;

 

Mențiune:
Jere Denisa, Școala Gimnazială „Lucian Blaga”, Satu Mare;
Lupu Sara, Școala Gimnazială „Lucian Blaga”, Satu Mare;
Păcurar Denisa, Școala Gimnazială „Lucian Blaga”, Satu Mare, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Buda Tudor Vasile, Școala Generală „Augustin Buzura”, Lăschia, Parohia Ortodoxă Lăschia;
Ardelean Viorica, Școala Gimnazială „Poiana Codrului”, Satu Mare, Parohia Ortodoxa Poiana Codrului;
Balog Andra Maria, Școala Gimnazială „Iuliu Coroianu” Craidorolț, Parohia Ortodoxă Română Craidorolț;
Buda Georgiana, Școala Gimnazială „Iuliu Coroianu” Craidorolț, Parohia Ortodoxă Română Craidorolț;
Cosma Ioan și Pop Vlad, Școala Gimnazială Socond, Parohia Ortodoxă Română Socond;
Dosa Paula, Școala Gimnazială Cehal, Parohia Ortodoxă Română Cehal, județul Satu Mare;
Pușcaș Florina, Școala Gimnazială Cehal, Parohia Ortodoxă Română Cehal, județul Satu Mare;
Pușcaș Andra, Școala Gimnazială Cehal, Parohia Ortodoxă Română Cehal, județul Satu Mare;
Ostate Andreea, Școala Gimnazială Santău, Parohia Ortodoxă Română Santău;
Nap Eliza, Școala Gimnazială Racșa, Parohia Ortodoxă Racșa;
Fluieraș Ana Maia și Fluieraș Denisa, Școala Gimnazială Racșa, Parohia Ortodoxă Racșa;
Poptile Daria, China Alexandra, Școala Gimnazială Racșa, Parohia Ortodoxă Racșa;
Spanciu Teodora și Spanciu Gabriela, Școala Gimnazială „Lucian Blaga” Satu Mare, Parohia Ortodoxă Păulești;

 

III. Nivelul liceal:

 

Premiul al II-lea:
Gnandt Ariana, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu”, Alba Iulia, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Baban Alexia Maria, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu”, Alba Iulia, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Micle Cristina-Andreea, Liceul Tehnologic „Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Parohia Ortodoxă Craidorolț;
Harakaly Adrienn-Boglarka, Liceul Tehnologic „Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Parohia Ortodoxă Craidorolț;

 

Premiul al III-lea:
Marinescu Maia Ioana, Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Satu Mare, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Păcurar Livia, Liceul Tehnologic ,,Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Parohia Soarelui;

 

Mențiune:
Fărcaș Filip, Colegiul Național Militar „Mihai Viteazu”, Alba Iulia, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Țînțaș Iulia, Colegiul Național „Ioan Slavici”, Satu Mare, Parohia Ortodoxă „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Satu Mare;
Vass Bianka-Maria, Liceul Tehnologic ,,Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Parohia Ortodoxă „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Satu Mare.

 

Informațiile au fost furnizate de
Biroul de presă al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului

 

Citește și:

Înscrieri la concursul „Mihai Eminescu – poet român al rugăciunii și meditației”

Fii primul care comentează

Lasă un răspuns

ISU Satu Mare

Incendiu în localitatea Culciu Mic

Inspectoratul pentru Situații de Urgență SOMEȘ al județului Satu Mare a fost solicitat pe parcursul nopții trecute, în jurul orei 00.30, pentru lichidarea unui incendiu produs la o casă de locuit din localitatea Culciu Mic.