PERFORMANȚĂ PENTRU ROMÂNIA

Andrei Rațiu remarcabil în amicalul cu Columbia

Următoarele două meciuri de pregătire ale "Tricolorilor" înainte de turneul final vor fi cu Bulgaria (4 iunie) și Liechtenstein (8 iunie).

“Cel mai bun!” – Columbienii au observat un singur jucător român după meciul amical de la Madrid

România a suferit o înfrângere în meciul amical împotriva Columbiei, desfășurat la Civitas Metropolitano din Madrid, scor 2-3.

Presa din Columbia l-a remarcat pe Andrei Rațiu: “A fost cel mai bun jucător al României!”

După partida de pregătire de la Madrid, presa din Columbia a acordat atenție specială unui singur jucător român, Andrei Rațiu.

“În ciuda avantajului nostru pe tabelă, prima repriză a fost dificilă pentru Luis Diaz, care a fost excelent marcat de Andrei Rațiu. Rațiu a fost cel mai bun jucător al naționalei României,” a scris Diario As Colombia.

Naționala Columbiei a trecut de la o poziție dominantă la emoții în ultimele momente ale partidei. România a încheiat turneul european cu o înfrângere, 3-2 în fața Columbiei, în meciul amical jucat la Madrid. Deși am avut un avantaj de 3 goluri, greșelile din ultimele minute au redus diferența.

În prima parte a reprizei secunde, România a reușit să trimită un șut pe poartă, dar Vargas nu a avut probleme. Moldovan a salvat apoi un gol, după o acțiune colectivă în care Diaz a fost surprinzător.

România a încheiat o serie de 12 meciuri consecutive fără înfrângere (golaveraj 22-6). Ultima înfrângere a avut loc pe 17 noiembrie 2022, 1-2 cu Slovenia, tot într-un meci amical.

Echipa lui Edi Iordănescu a înregistrat un egal, 1-1 cu Irlanda de Nord la București, și o înfrângere, 2-3 cu Columbia la Madrid, în primele sale meciuri de pregătire pentru EURO 2024 (14 iunie-14 iulie), la care va întâlni echipele Belgiei, Slovaciei și Ucrainei.

Următoarele două meciuri de pregătire ale “Tricolorilor” înainte de turneul final vor fi cu Bulgaria (4 iunie) și Liechtenstein (8 iunie).