FOTBAL, LIGA 1

Ce notă a luat Colțescu după meciul CFR Cluj – FCSB

În confruntarea din etapa a 19-a a Ligii 1 între CFR Cluj și FCSB, din 10 decembrie 2023, am asistat la o remiză echilibrată, scor final 1-1, marcată de momente tensionate și răsturnări de situație.

Deschiderea scorului a avut loc în minutul 7, când o eroare a portarului Pantea a permis fundașului stânga de la FCSB să paseze în picioarele lui Tachtsidis, iar acesta să înscrie cu un șut plasat la colțul lung, nemilos față de intervenția lui Târnovanu.

FCSB și-a revenit și a restabilit egalitatea în minutul 26, prin Olaru, care a reușit să trimită mingea în poartă din interiorul careului, reluând o minge trimisă peste apărarea adversă de Coman.

Partea secundă a fost marcată de un moment controversat, când FCSB a avut un gol anulat de VAR în minutul 51. Florinel Coman a avut o execuție spectaculoasă, dar reușita a fost declarată invalidă din cauza unui fault comis de Crețu asupra lui Otele în faza premergătoare.

În ciuda intervențiilor salvatoare ale portarului Sava pentru FCSB și a oportunităților ratate, inclusiv un șut periculos respins în corner de Sava, echipele nu au mai reușit să își adjudece victoria. CFR a irosit o ultimă șansă de a marca în minutul 88.

Rezultatul final, 1-1, menține un ecart de cinci puncte între CFR Cluj și FCSB în clasamentul Ligii 1, consolidând pozițiile fiecărei echipe în lupta pentru supremație.