JUDO: 7 medalii de aur pentru judoka de la CSM Olimpia la Cupa Satu Mare

C.N. Under 23 cu trei judoka sătmăreni

Judoka Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare au avut o evoluţie excelentă la competiţia internaţională organizată sâmbătă la sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, Cupa Satu Mare.

La ediţia a 11-a a Cupei Satu Mare s-au înscris 385 de judoka din şase ţări reprezentând 38 de cluburi. Am avut parte de sportivi din Românie, Ungaria, Slovacia, Polonia, Moldova şi Belgia.

De la CSM Olimpia Satu Mare, ambele sportive antrenate de cubaneza Yagnelys Mestre au concurat la categoria U23. Gorguet Maidelines a obţinut medalia de aur la categoria 70 kilograme, iar Yudelsis Jamez Romero a urcat pe a doua treaptă a podiumului la categoria 57 kilograme.

Elevii antrenorului Marian Halas au cucerit în total şase medalii de aur, două de argint şi alte patru de bronz.

Tot în acest weekend, la Haga a avut loc Campionatul European de juniori U21, unde CSM Olimpia a fost reprezentat de sportiva Paştiu Paula, care a ocupat locul 7 la categoria +70 kg.

CUPA SATU MARE (antrenor: Marian Halas)
Loc 1: Şerban Petruş (U15, 38 kg), Adina Micaş (U18, 70 kg), Miguel Codreanu (U23, 66 kg), Paul Cîmpan (U18, 73 kg), George Ilie (U23, 81 kg), Antonio Ilie (U23, +100 kg)
Loc 2: Rafael Ursu (U13, 42 kg), Zenoviu Şter (U23, 81 kg)
Loc 3: Anisia Halas (U13, 28 kg), Alesia Micaş (U13, 40 kg), Emanuel Tar (U18, 60 kg), Dragoş Polgar (U18, 66 kg).