Acasa

Mark Fischer și Denis Țicle, aur și argint la atletism

La Campionatul Național de juniori 1

Doi atleți din județul nostru, Mark Fischer, legitimat la LPS Satu Mare și Denis Țicle de la Liceul Teoretic Carei, au cucerit medalii prețioase la Campionatele Naționale pentru juniori 1.

Cea mai prețioasă medalie a fost cucerită de Mark Fischer (foto) care a luat aurul în proba lui favorită, aruncarea greutății. Mark Fischer a cucerit medalia de aur cu o aruncare de 17.20 metri, cu aproape un metru mai mult decât atletul clasat pe locul 2, Horia Ianc (CSU Reșița/ 16.29 m). Atletul sătmărean a mai cucerit o medalie la competiția care a avut loc la Pitești, una de argint, în proba de aruncarea discului. Mark s-a clasat pe locul 2 cu o aruncare de 47,46 metri, aurul revenindu-i lui Constatntin Zanfir (Dinamo) – 51,47 metri.

Mark Fischer este elev al antrenorilor Marius Glodean și Gh. Fulop, dar a fost însoțit la competiția de la Pitești doar de tatăl lui.

Un alt atlet care s-a remarcat la Pitești a fost careianul Denis Țicle. Acesta a concurat în proba de aruncarea suliței, probă în care a cucerit medalia de argint și titlul de vicecampion național. Denis, antrenat la club de fostul campion național Florin Turcu, a câștigat argintul cu o aruncare de 64,70 metri.