FOTBAL, CUPA ROMÂNIEI

S-a încheiat meciul CSM Olimpia Satu Mare – Minaur Baia Mare

Ziua de miercuri a fost rezervată meciurilor din turul 2 al Cupei României la fotbal, faza naţională. A fost o zi în care a jucat şi CSM Olimpia Satu Mare.

Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” a găzduit miercuri, 9 august 2023, de la ora 17:30, meciul dintre CSM Olimpia Satu Mare şi Minaur Baia Mare, din turul 2 al Cupei României la fotbal, faza naţională.

În faţa a aproximativ 400 de spectatori, Minaur a deschis scorul în minutul 23 prin D. Gherman, pentru ca Şter să egaleze situaţia pe tabelă în minutul 47, dintr-un şut deviat, din 16 metri. Minaur revine în avantaj la scurt timp, scor 2-1, prin reuşita din 6 metri a lui A. Gherman. În minutul 70, Stoian a marcat pentru 3-1 în favoarea echipei din judeţul Maramureş. Sătmărenii au reuşit să reducă din handicap în minutul 90+1, prin Veress, dar a fost prea târziu.

Meciul CSM Olimpia Satu Mare – Minaur Baia Mare s-a încheiat cu scorul de 2-3.

CSM Olimpia: Moldovan – Apai, M.Lazăr, Morar, Copaci, Bura (cpt.) Micaş, Vereguţ, Chinde, Şter, Suveg/ Berbecă, N. Pop, Bota, Prodan, Veress Mureşan, Tamaş, D. Lazăr, Lucuţ.

Minaur: Bara – Achim, Gherman, Stoian, Câmpan, Matei, Simion, Potcoavă, Gherman, Ilieş, Lemac/ Breban, Paicu, Piroşka, Cervantev, Hidigan, Cândea, Cuciuta, Cin, Leş.

Astfel, judeţul Satu Mare rămâne fără reprezentantă în Cupa României. Au fost eliminate pe rând: Ştiinţa Beltiug (finala regională), CSM Victoria Carei (turul 1), CSM Olimpia Satu Mare (turul 2). Totodată, pentru al treilea an consecutiv, Minaur Baia Mare o elimină pe CSM Olimpia Satu Mare.