LIGA 3 LA FOTBAL

Victoria Carei a câștigat în deplasare, cele două ”Olimpii” au pierdut la Zalău și Baia Mare

Victoria Carei a câștigat în deplasare,  cele două ”Olimpii” au pierdut la Zalău și Baia Mare
Toate cele trei echipe in Liga 3-a din județul nostru au evoluat în ultima etapă a campionatului în deplasare. Dintre acestea doar una singura, Victoria Carei s-a întors cu puncte din aceste deplasări. Celelalate două echipe, ...

…. CSM Olimpia și SC Olimpia MCMXXI au suferit înfrângeri care le pot cauza probleme pe final de sezon. Prima să nu se califice la baraj, a doua să retrogradeze în județ.

SCM Zalău – CSM Olimpia 2-1

Un nou meci slab, o nouă înfrângere pentru CSM Olimpia Satu Mare. Eșecul de la Zalău, previzibil dealtfel, care pune în pericol prezența echipei sătmărene în play-off-ul campionatului, este o consecință a pregătirii de iarnă, a campaniei proaste de transferări din interszon și, sau mai ales, a inspirației antrenorului. Care răspunde de pregătiri, face planul de joc, stabilește echipa etc.  Dar, că veni vorba de joc, în această primăvară nu prea am avut parte de spectacol fotbalistic. Sigur, atât cât se poate cere la nivel de Liga 3. Evident, se poate vorbi și de ”moștemirea Fabian”. Dar noi trăim în prezent nu în trecut.
În meciul de la Zalău, gazdele au început bine și au deschis rapid scorul în minutul 9, prin Nikolic. Olimpia a reușit să egaleze situația pe tabelă în minutul 63, prin golul lui Samake care a trims balonul în plasă după o  centrare alui Chinde. Dar, câteva minute mai târziu,  același Nikolic a mai marcat odată și a stabilit scorul final, 2-1 pentru SCM Zalău s-a impus cu scorul de 2-1.

Chiar dacă au mai fost 20 de minute până la final, jucătorii Olimpiei, rămași în 10, după eliminarea lui Apai, nu au reușit să lege jocul și să-și creeze ocazii de meci.
CSM Olimpia: Moldovan – N. Pop, Burdeț, Copaci, Oanea, Chinde, Lucaci, Zbona, Zsiga (cpt.), Zamfir, Samake. Rezerve: Todorean, Apai, Micaș, Lazăr, Ferenți, Prodan, Mansour, Sabău, Negru. Antrenor: Cosmin Iuhas.
În celălalt meci al etapei CSM Sighet – Crișul Sânandrei 2-0

Clasament Etapa 2

1. SCM Zalău    2 1 1 0 2-1 45
2. CSM Olimpia     2 0 0 2 2-4 33
3. CSM Sighetu     2 1 1 0 2-0 31
4. Crişul Sântandrei 2 1 0 1 2-3 31
Etapa viitoare: CSM Olimpia – CSM Sighet, Crișul –SCM Zalău.

Lotus Felix – CSM Victoria Carei 1-2
Duelul primelor două clasate din play-out s-a încheiat cu succesul echipei din Carei care, cu aceste trei puncte câștigate, scapă practic de emoții în ce privește o eventuală retrogradare, Bihorenii au deschis scorul în minutul 12 prin Urbanovschi cu o lovitură de cap din marginea careului mic. Careienii au evoluat foarte bine în partea a doua meciului și au reușit să întoarcă rezultatul prin golurile marcate de Darius Marina. Prima dată în minutul 79, cu un șut de la 20 de metri la vinclu și a doua oară în minutul 87 când a trims balonul în plasă din interiorul careului. Din păcate, în minutul 89 Darius  a primit al doilea cartonaș galben și a părăsit terenul. Asta însramnă că în următoarea etapă va urmări meciul din trbună.

Victoria: Fila –  Ciul, Dunca, Negrea, Ed. Marina (59 Negreanu), D. Marina, Popovici Ciatău, Barta (46 Barth), Vajda, Hosu (90 Horvath), Haiduc (88 Kinczel).
Antrenori: Marius Botan și Ioan Pap Deac

Minaur Baia Mare – Olimpia MCMXXI 4-2

Într-o dispoziție foarte bună de joc, echipa gazdă a dominat trei sferturi din acest meci și s-a iumpus fără mai probleme îm fața echipei din Satu Mare. Gazdele au condus cu 4-0 prin golurile marcate de Dobresn (25), Batin (40 și 60) și Mureșan (75). Pe fondul relaxării gazdelor, sătmărenii au redus apoi din handicap prin Remi Emeriau (minutule 88și 90).  În urma acestui rezultat cele două echipe fac schimb de locuri, Olimpia MCMXXI find acum ”lanterna roșie” a seriei.
Olimpia MCMXXI a jucat în următoarea alcătuire: Siwiek – Feher, Caba, Ștef (cpt.), Aidebe, Montesinos, Batin, Hacka, Bodea, Feier, Emeriau/Sugar, Mroz, Oltean, Godja, TomșA, Bodan, Sătmărean.

Antrenor: Giuseppe Funicello

Clasament
1.Lotus Felix 2 0 1 1 3-4 -1 28
2.CSM Victoria  2 1 0 1 3-3 0 27
3.Sănătatea Cluj 2 1 1 0 5-1 4 22
4.Minerul Ocna Dej 2 1 0 1 2-5 -3 20
5.Minaur BM 2 1 1 0 6-4 0 18
6.Olimpia MCMXXI  2 0 1 0 3-5 0 18
Etapa a 3-a: Olimpia MCMXXI – Minerul (13 aprilie/17.00), Victoria Carei – Minaur (sâmbătă, 13 aprilie, ora 17.00), Sănătatea Cluj – Lotus Felix (vineri, 12 aprilie, ora 17.00).